16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

واکنش ویکی‌لیکس به اتهام رشوه دادن سعودی‌ها به احمد شهید

ویکی‌لیکس در صفحه توییتر خود در واکنش به ادعای برخی از رسانه‌های داخلی ایران مبنی بر ارائه رشوه‌ای یک میلیون دلاری به احمد شهید از سوی مقامات سعودی٬ اعلام کرد که در هیچ‌یک از اسناد منتشر شده چنین موضوعی مطرح نشده است.
برخی از رسانه‌های محافظه‌کار داخل ایران و چندین خبرگزاری دولتی در روزهای گذشته مدعی شدند که بر اساس اسنادی که ویکی‌لیکس منتشر کرده٬ سفارت عربستان در کویت به احمد شهید٬ گزارشگر ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران٬ یک میلیون دلار رشوه پرداخت کرده تا مواضع تندی در قبال ایران اتخاذ کند و به این ترتیب فشار بیشتری از زاویه حقوق بشر به جمهوری اسلامی وارد شود.
ویکی‌لیکس در واکنش به این ادعاها٬ روز دوشنبه (5 مرداد/ 27 ژوئیه) در صفحه توییتر خود خطاب به یکی از منابعی که این خبر را منتشر کرده٬ از آنها خواست که به سندی که این مدعا در آن ذکر شده لینک بدهند. هیچ‌یک از رسانه‌های مدعی به درخواست ویکی‌لیکس واکنشی نشان نداده‌اند و جست‌وجوهای رسانه‌های مستقل نشان داده که سندی که موید این ادعا باشد هرگز از سوی ویکی‌لیکس منتشر نشده است.
به نظر می‌رسد طرح این ادعا بخشی از پروژه رسانه‌های محافظه‌کار ایرانی برای بی‌اعتبار کردن گزارش‌های حقوق بشری گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران است.
شبکه خبر ایران٬ خبرگزاری ایلنا٬ خبرگزاری مهر و باشگاه خبرنگاران٬ روز دوشنبه در سلسله گزارش‌هایی به نقل از پایگاه خبری «الوعی نیوز» نوشته بودند که رشوه یک‌میلیون دلاری برای انتشار گزارش‌های جهت‌دار حقوق بشری به احمد شهید پرداخت شده است.