16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

فدراسیون والیبال ایران اعلام کرد: ممنوعیت ورود زنان به سالن مسابقات

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز چهارشنبه، 27 خرداد، به نقل از منابع خبری خود در فدراسیون والیبال ایران خبر داد که ورود زنان به سالن مسابقه والیبال ایران و آمریکا ممنوع اعلام‌ شده است.
این خبر یک روز پس‌ از آن اعلام‌ شد که شماری از حاضران در مراسم تشییع جنازه 270 قربانی جنگ ایران و عراق در تهران، با در دست گرفتن پلاکاردهایی، خواستار برخورد با حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده و به نهادهای مسئول همچون وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان هشدار داده بودند که در صورت عملی شدن حضور بانوان در ورزشگاه‌ها واکنش نشان خواهند داد.
بر اساس تصاویری که تلویزیون ایران از این مراسم پخش کرد، در این پلاکاردها خواسته‌ شده بود تا در اعتراض به این موضوع روز چهارشنبه در برابر محل ساختمان مرکزی وزارت ورزش و جوانان تجمعی اعتراضی برگزار شود.
در همین حال شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده ایرانی نوبل صلح، در نامه‌ای به رئیس نهاد زنان سازمان ملل از تشدید برخورد با فعالان زنان از جمله بازداشت‌ها و صدور احکام سنگین قضایی و ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها سخن گفت.
شیرین عبادی در این نامه تأکید کرده است که «دولت [ایران] وظیفه دارد امکان تماشای مسابقات ورزشی را برای زنان فراهم سازد».
به نوشته برنده ایرانی نوبل صلح، «زنان به‌ویژه دختران جوان ایرانی سال‌ها برای حضور در استادیوم‌های ورزشی و تماشای مسابقات تلاش کرده‌اند.»
او به تشکیل کمپینی در ارتباط با همین موضوع اشاره کرد که، به نوشته رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، با برخی از فعالان آن ازجمله غنچه قوامی برخوردهایی صورت گرفته است.
در همین زمینه پیشتر رضا حسنی‌خو، مدیر حراست وزارت ورزش ایران، در مورد حضور زنان در سالن‌ها و استادیوم‌های ورزشی گفته بود که طرح‌های مختلفی در وزارت ورزش بررسی‌ شده، اما به گفته او این طرح‌ها تاکنون به تصمیمی نهایی ختم نشده است.
به گفته این مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان، «رعایت حدود الهی و شرع»، «عدم اختلاط زنان و مردان»، «نظارت بر پوشش بانوان»، «طبقه‌بندی مسابقات ورزشی با توجه به تفکیک رشته‌های ورزشی» و معیارهایی چون «پوشش ورزشکاران»، «روح حاکم بر رشته ورزشی» و «رده سنی» رویداد ورزشی، چارچوب‌های مورد تأکید و توجه در این طرح است.
پیش‌ از این فدراسیون والیبال ایران با توجه به تأکید و حساسیت فدراسیون جهانی والیبال نسبت به تک‌جنسیتی شدن محیط‌های ورزشی اعلام کرده بود که خانواده بازیگران و تعداد مشخصی از تماشاگران زن با ارائه کارت شناسایی در سالن برگزاری این مسابقات حضور خواهند داشت.
امید به حضور زنان در سالن برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال پس‌ از آن قوت گرفت که چندی پیش زنان در جریان برگزاری فینال لیگ برتر بسکتبال ایران بین تیم‌های مهرام و دانشگاه آزاد اجازه یافتند در سالن برگزاری مسابقه حاضر شوند.
اما همان خبر با واکنش گروه‌های تندرو از جمله «انصار حزب‌الله» و «اساتید و طلاب حوزه علمیه ایروانی» روبه‌رو شد که با انتشار فراخوانی خواستار مقابله با حضور زنان در ورزشگاه‌ها شدند.
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت یازدهم، نیز پس از بالا گرفتن کشمکش‌ها بر سر حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد که «هیچ دستورالعمل جدیدی برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها نداریم و بر طبق قانون گذشته عمل خواهیم کرد. رسانه‌ها این مسئله را منعکس کنند تا در بازی پیش روی والیبال مشکلی در استادیوم ورزشی پیش نیاید.»
فدراسیون جهانی والیبال تهدید کرده است که در صورت ممانعت از حضور بانوان در سالن برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال، ایران را از حق برگزاری و میزبانی این مسابقات محروم خواهد کرد.
تیم والیبال ایران در چارچوب برگزاری لیگ جهانی والیبال، روزهای 29 و 31 خردادماه، جمعه و یک‌شنبه آینده میزبان تیم والیبال آمریکاست