16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

وزیر خارجه ترکیه: سیاست‌های فرقه‌گرایانه ایران خطری برای منطقه است

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، می‌گوید «سیاست‌های فرقه‌گرایانه ایران خطری برای منطقه به‌شمار می‌آید»؛ وی در عین حال تأکید می‌کند که روابط کشورش با ایران دچار بحران نیست.
به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای چاووش‌اوغلو دوشنبه شانزدهم آذر تأکید کرد که کشورش با ایران «اختلاف‌های عمیقی» در مورد سوریه و عراق دارد.
رئیس سیاست خارجی ترکیه در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون کشورش، گفت که ترکیه «همواره از ایران حمایت کرده و خواهان مناسبات خوب با ایران است.» اما در عین حال افزود که تهران «باید از افترا و اتهام‌زنی خودداری کند».
هرچند وزیر خارجه ترکیه به مورد خاصی اشاره نکرد اما بنظر می‌رسد که این سخنان، ادامه ناخشنودی ترکیه از مطرح شدن مطالبی در رسانه‌های ایران و اظهارات برخی از مقامات تهران در مورد «ارتباط فرزندان و برخی دیگر از سایر اعضای خانواده رئیس جمهوری ترکیه با معاملات نفتی داعش» باشد.
از جمله، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در روزهای گذشته گفت ایران «اسناد و فیلم‌های مسیر نقل و انتقال محموله‌های نفتی را که داعش به ترکیه می‌فروشد، در اختیار دارد».
به گزارش خبرگزاری فارس، آقای رضایی گفته بود «اگر دولت ترکیه در جریان فروش نفت داعش در کشور خود نیست، ما آمادگی داریم این اطلاعات را در اختیار آنها قرار بدهیم».
به گفته آقای رضایی، «مستشاران ایران در سوریه از تمامی مسیرهای کامیون‌های نفت داعش به ترکیه عکس‌برداری و فیلم‌برداری کرده‌اند و این اسناد قابل ارائه و انتشار است».
همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، حسن تاجیک، یکی از اعضای اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت ایران در روزهای گذشته در یک نشست خبری در تهران گفت، «بخشی از نیاز ترکیه به سوخت، توسط داعش تأمین می‌شود، چنان‌که در حدود 700 تا 800 هزار بشکه در روز، نفت به نصف قیمت بین‌المللی در اختیار ترکیه قرار می‌گیرد، و به همین دلیل، واردات نفت ترکیه از ایران کاهش یافته‌است

Leave a comment