16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مشاور معاون اول رئیس‌جمهوربه دلیل «جلوگیری از اجرای قراردادهای نفتی» برکنار شد

منابع خبری ایران می‌گویند رستم قاسمی، مشاور معاون اول رئیس‌جمهور را به دلیل «جلوگیری از اجرای قراردادهای نفتی» از کار برکنار شده است.
اقتصادنیوز، امروز دوشنبه 12 بهمن در این‌باره گزارش داد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور چندی پیش به منتقدان قراردادهای نفتی هشدار داده بود که «اگر به فعالیت‌های مخرب خود ادامه دهند، دولت دیگر سکوت نخواهد کرد و در برابر تخریب‌های آنان دست به اقدامات لازم می‌زند. »
بر پایه این گزارش، معاون اول رئیس‌جمهور رستم قاسمی را به دلیل اینکه «نقش مستقیمی در جلوگیری از اجرای قرادادهای جدید نفتی داشته و باعث لغو کنفرانس لندن نیز شده»، از کار برکنار کرده است.
رستم قاسمی 19 بهمن جاری برکنار شد و حسن پلارک یکی دیگر از اعضای سپاه به عنوان مشاور جهانگیری منصوب گردید.
رستم قاسمی که از اعضای سپاه پاسداران است، در دولت پیشین ایران وزیر نفت بود. او هم‌اکنون مشاور عالی وزیر دفاع است. نام رستم قاسمی پیش از این، زمانی که فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه بود در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار داشت که پس از وزیر شدنش در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، از فهرست تحریم‌های جهانی خارج شد.
از قراردادهای جدید نفتی ایران با عنوان «قراردادهای نفتی ایران» (آی.پی.سی) یا (Iran Petroleum Contract) یاد می‌شود. تندورها با قراردادهای تازه نفتی ایران و غرب که باعث می‌شود نقش سپاه در پروژه‌های نفتی کاهش پیدا کند، مخالف هستند. سپاه در 10سال گذشته پیمانکاری بخش عمده‌ای از پروژه‌های نفتی و گازی در ایران را بر عهده داشته و درآمدهای کلانی از این قراردادها به دست آورده است. در قراردادهای جدید نفتی پیمانکاران خارجی و داخلی افزون بر توسعه، مرحله تولید را نیز برعهده می‌گیرند. بر این اساس شرکت‌های خارجی اما تنها زمانی می‌توانند در پروژه‌ای وارد شوند که یک شریک ایرانی داشته باشند