16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

زاکانی: جمع‌آوری سانتریفیوژها در فردو متوقف شد

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با تأکید بر ادامه کار این کمیسیون گفت که جمع‌آوری سانتریفیوژهای ایران پس از «تذکر» به مقامات دولتی، «حداقل» در سایت اتمی فردو متوقف شده‌است.
به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زاکانی روز یکشنبه 17 آبان، جمع‌آوری سانتریفیوژها در تأسیسات اتمی را «نادرست» خواند و گفت که مقامات دولت به دلیل این اقدام «تذکر» گرفته‌اند.
وی اضافه کرد: «در پی این تذکر، کار را متوقف کرده‌اند و حداقل در فردو این روند متوقف شده‌است.»
آقای زاکانی در سخنان خود بیان نکرده‌است که مقامات دولتی از چه فرد یا نهادی به دلیل جمع‌آوری سانتریفیوژها «تذکر» گرفته‌اند.
اشاره این نماینده مجلس می‌تواند به آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و یا شورایعالی امنیت ملی باشد.
علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه ۱۱ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودوی ژاپن گفته بود که ایران اجرای توافق اتمی وین را با کاهش شماری از سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم آغاز کرده‌است.
این اقدام اعتراض شماری از نمایندگان مجلس و اعضای پیشین تیم مذاکره اتمی ایران را به دنبال داشت.
در همین حال حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس، روز سه‌شنبه ۱۲ آبان، به نقل از یکی از مقام‌های دولت حسن روحانی و بدون ذکر نام او اعلام کرده بود که رهبر جمهوری اسلامی آغاز «اقدامات عملی» ایران برای اجرای توافق اتمی وین را «پذیرفته» است.
وی درعین حال این گفته‌های این مقام دولتی را «غیرقابل قبول» دانسته بود.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، اعلام کرده‌است که جمع‌آوری سانتریفیوژها با رعایت موضوع برگشت‌پذیری انجام خواهد شد.
با این حال فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران، گفته‌است که خاموش شدن سانتریفیوژها و برگشت‌پذیری آن‌ها «60 درصد» تلفات دارد.
بر پایه توافق اتمی وین که روز 23تیرماه امسال میان ایران و شش قدرت جهانی در وین حاصل شد، تهران پذیرفت که در 10 سال نخست، سانتریفیوژهای نوع آی‌آر-1 خود را از رده خارج کند و ظرفیت غنی‌سازی‌اش در تأسیسات نطنز طی این دوره حداکثر تا 5060 دستگاه سانتریفیوژ آی‌آر-1خواهد بود.
میزان غنی‌سازی ایران تا 15 سال آینده نیز در سطح 67.3 درصد تعیین شده‌است.