16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

پیشرفت در مذاکره بر روی جدول زمان‌بندی رفع تحریم‌ها

به وین حاکی است که طرف‌های مذاکره هسته‌ای در مذاکرات خود تا روز دوشنبه هشتم تیر در زمینه جدول زمان‌بندی رفع تحریم‌ها علیه ایران به پیشرفت‌هایی دست پیدا کرده‌اند.
بنا بر این گزارش، این موضوع که تاکنون از محورهای «دشوار» مورد بحث بین ایران و گروه 5+1 بود در حال حاضر دیگر موضوع چندان چالش‌برانگیزی در این مذاکرات به‌شمار نمی‌آید.
به گزارش هانا کاویانی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا، چگونگی ادامه روند تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای ایران به‌ویژه در خلال دوره 10 تا 15 سال بعد از توافق نهایی هسته‌ای، هم‌اینک ازجمله مسائل فنی مورد بحث طرفین است.
بنا بر این گزارش، روز دوشنبه در وین، کار نگارش پیش‌نویس توافق نهایی اتمی ادامه یافت اما در این روز با ترک وین از سوی وزیران خارجه بیشتر کشورهای درگیر مذاکره، مذاکرات با روند آرام‌تری پیش رفت و تدابیر امنیتی مذاکرات نیز کاهش یافتهاست.
در همین حال انتظار می‌رود با بازگشت وزیر خارجه ایران به وین طی روز سه‌شنبه، روند مذاکرات در این روز بار دیگر شدت بگیرد.
روز دوشنبه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در وین با بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دیدار داشت؛ آقای کری این دیدار را «خوب» توصیف کرده و از «سخت‌کوشی بان گی‌مون در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران تقدیر کرد.
خبرگزاری مهر نیز روز دوشنبه نوشت که وزیران امور خارجه و انرژی ایالات متحده آمریکا جمع‌بندی نهایی خود از مذاکرات هسته‌ای و نقاط اختلاف را به کاخ سفید منتقل کرده و در انتظار دستور و فرمان نهایی باراک اوباما هستند.
مهلتی که طرف‌های مذاکره برای دست‌یابی به توافق نهایی برای خود تعیین کرده‌اند دو روز دیگر به پایان می‌رسد اما برخی گزارش‌ها حاکی است که با توجه به حجم کار باقی‌مانده، گفت‌وگوها ممکن است پس از مهلت دهم تیر ادامه پیدا کند.
آخرین توئیت خبرنگاران رادیو فردا از وین: اطلاع‌رسانی توسط خانواده امیر حکمتی، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، در حاشیه مذاکرات در وین: