16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

زنگنه: درها برای شرکت‌های آمریکایی باز است

وزیر نفت ایران می‌گوید که شرکت‌های آمریکایی از طرف دولت خودشان چراغ سبز دریافت نکرده‌اند، اما (از طرف ایران) درها برای شرکت‌های آمریکایی باز است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بیژن نامدار زنگنه روز دوشنبه 27 مهر در حاشیه همایش راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که «رهبر معظم انقلاب اعلام کرده در زمینه اقتصادی با آمریکایی‌ها کار نخواهد شد» گفت که «برداشتی که شده درست نیست و ما برای شرکت‌های آمریکایی اگر مایل به کار در صنعت نفت ایران باشند مشکلی نداریم».
علی خامنه‌ای رهبر ایران 15 مهرماه با هشدار دوباره درباره ممنوعیت مذاکره با آمریکا گفت که «مذاکره با آمریکا به معنای باز کردن مسیر برای نفوذ در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی کشور است».
وی گفت که «البته مسئولان گوناگون از جمله سپاه جلوی نفوذ امنیتی را با کمال قدرت می‌گیرند و چشمان بینای مسئولان اقتصادی باید در مقابل نفوذ اقتصادی باز باشد».
البته هنوز شرکت‌های نفتی آمریکایی بخاطر قانونی که در سال 1995تصویب شد، حق سرمایه‌گذاری در ایران را ندارند.
وزیر نفت ایران در مردادماه نیز با ذکر این‌که «برای همکاری با آمریکایی‌ها محدودیتی نداریم» تأکید کرده‌بود که ایران برای همکاری با شرکت‌های نفتی خارجی هیچ محدودیتی برای هیچ کشوری از جمله آمریکا قائل نیست.
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در گام اجرایی مهمی در راستای اجرای تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای، یکشنبه 26 مهر به دولت خود دستور داد تا تحریم‌ها علیه ایران را در روز اجرای توافق هسته‌ای لغو کند.
هشدار به شرکت‌های خارجی: سراغ افراد فاسد نروید
زنگنه همچنین به شرکت‌های خارجی هشدار داد که برای وارد شدن به ایران دنبال دلال و لابی نباشند.
وی افزود که «تحریم شرایطی داشت که تمام شد و در دوران پساتحریم، معاملات دولتی باید با شفافیت انجام شود. ما از انگل‌های فاسدی که می‌خواهند همچنان خون مملکت را در این شرایط در شیشه کنند بیزار و متنفریم و در حال مبارزه بی‌امان با فساد هستیم