16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ضرب‌وجرح، توهین و تهدید در صدر اتهام‌ها در ایران

قوه قضائیه ایران با ارائه آماری اعلام کرده که ضرب و جرح، توهین، تهدید و تخریب در پنج سال اخیر در صدر اتهام‌ها در ایران بوده است.
همزمان سازمان پزشکی قانونی از مراجعه بیش از 321هزار مصدوم نزاع به مراكز این سازمان در کشور در نیمه اول امسال خبر داده است.
آمار اعلام شده روز شنبه 16 آبان در اولین جلسه کمیته پیشگیری از خشونت وابسته به قوه قضائیه ایران ارائه شد؛ کمیته‌ای که تشکیل آن در آبان ماه سال 93 اعلام شده بود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا در این جلسه آقای قنبرنژاد، نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه در کمیته پیشگیری از خشونت، از تشکیل حدود 20 هزار و 259 پرونده در سال 93 در دادگاه‌های کیفری استان در این زمینه خبر داده و گفته است که این رقم افزایش 17 درصدی ورودی پرونده‌ها به این دادگاه‌ها را نسبت به سال 92نشان می دهد.او افزوده که ضرب و جرح، توهین، تهدید و تخریب طی پنج سال اخیر جزو 10اتهام نخست کشور بوده است.
به گفته این مسئول قوه قضائیه براساس آمار معاینات در پزشکی قانونی، استان‌های چهار محال و بختیاری، اردبیل و کهگیلیویه و بویر احمد به نسبت جمعیت بیشترین آمار نزاع را در سال 93داشته‌اند و در مقایسه، استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی کمترین آمار را در همین زمینه در مدت مشابه داشته‌اند.
نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه در کمیته پیشگیری از خشونت همچنین گفته است که آمار پزشکی قانونی حاکی از وقوع 2 هزار و 300قتل عمد در سال 93 بوده که بیشترین آن در استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام و کرمان به نسبت جمعیت رخ داده است.
مطابق آمار اعلام شده توسط آقای قنبرنژاد، ایلام، کرمانشاه و کردستان بیشترین میزان خودکشی را در سال 92 داشته‌اند و ۵۰ درصد خودکشی‌ها به شیوه مرسوم حلق آویز، مسمومیت با سم، مسمومیت دارویی و سوختگی و استفاده از سلاح گرم بوده است.
او همچنین از افزایش 62درصدی پرونده‌های تخریب از سال 89 تا 93 خبر داده و آمار تجاوز به عنف در سال 93 را نیز یک هزار و 313 مورد اعلام کرده که در مقایسه با سال 92 حدود 30 مورد کاهش داشته اما از سال 89 تا 93 حدود 200 الی 300 مورد افزایش یافته است.
نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه در کمیته پیشگیری از خشونت همچنین گفته است که مطابق آمار نیروی انتظامی آمار مزاحمت برای زنان و دختران 98 درصد در سال 93 نسبت به سال 91 افزایش یافته است.
همزمان سازمان پزشکی قانونی از مراجعه 321هزار و 185 مصدوم نزاع به مراكز پزشكی قانونی کشور در شش ماه اول امسال خبرداده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، از كل مراجعه کنندگان به این سازمان در این مدت 222 هزار 805 نفر مرد و 98 هزار و 380 نفر زن بوده اند که استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بيشترين و ايلام، خراسان جنوبی و سمنان كمترين آمار نزاع را نشان می‌دهند.