16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ضربه‌ای که طرح محدودیت ویزای آمریکا به گردشگری ایران می‌زند

طرح جدید مصوب مجلس نمایندگان آمریکا سفرهای توریستی اروپاییان به ایران را کمتر خواهد کرد. بر اساس این طرح، شهروندان اروپا که در 5 سال گذشته به ایران و سه کشور دیگر سفر کرده باشند برای ورود به آمریکا به ویزا نیاز دارند.
مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی طرحی را تصویب کرد که طبق آن سفر شهروندان 38 کشوری که می‌توانند بدون اخذ ویزا به آمریکا سفر کنند، به آن کشور محدود خواهد شد.
به موجب این طرح چنانچه شهروندان این کشورها که عمدتا اروپایی هستند، از ماه مارس 2011 به کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، نمی‌توانند بدون ویزا وارد خاک آمریکا شوند.
آن دسته از شهروندانی هم که تابعیت دوگانه کشورهای یاد شده را داشته باشند، برای ورود به آمریکا نیاز به ویزا خواهند داشت. علاوه بر کشورهای اروپایی دو کشور کره جنوبی و ژاپن نیز جزو این کشورها هستند.
تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا و بعد امضای آن توسط رئیس‌جمهوری آن کشور، طرح مزبور را به قانون تبدیل خواهد کرد و این قانون به معنای آن خواهد بود که شهروندان این 38 کشور از این پس اگر قصد سفر به آمریکا را داشته باشند بهتر است از سفر به ایران، سوریه، عراق و سودان چشم‌پوشی کنند.
به جز بلغارستان، کرواسی، قبرس و لهستان سایر کشورهای اروپایی به اضافه کره جنوبی و ژاپن با آمریکا تفاهم‌نامه لغو روادید دارند و این یعنی شهروندان این کشورها از این پس با احتیاط بیشتری به ایران سفر خواهند کرد.
این در حالی است که ایران پس از اجرای توافق اتمی با اکثر کشورهای اروپایی روابط تجاری و اقتصادی و نیز گردشگری برقرار کرده است. در همین چند ماه پس از حصول این توافق و با آنکه هنوز توافق رسما اجرایی نشده، ده‌ها هزار گردشگر اروپایی به ایران سفر کرده‌اند.
مجله پرتیراژ نشنال جئوگرافیک ایران را در صدر لیست کشورهایی قرار داده که شهروندان بریتانیایی باید در سال 2016 به آنجا سفر کنند. این لیست اما پیش از تصویب طرح محدودیت ویزای آمریکا منتشر شد.
اما ضرر این طرح فقط دامن صنعت گردشگری ایران را نمی‌گیرد. تاجران و سرمایه‌گذاران اروپایی ونیز سرمایه‌داران و تجار ژاپن و کره جنوبی که روابط تنگاتنگ اقتصادی با ایران دارند نیز از این پس تنها در موارد ضروری به ایران سفر خواهند کرد.