ادامه حمله اصولگرایان و انتساب اصلاح‌طلبان به «انگلیس و آمریکا»

در ادامه حملات مکرر اصولگرایان به اصلاح‌طلبان و اکبر هاشمی رفسنجانی و منتسب کردن آنها به بریتانیا و «انگلیسی» خواندن فهرست‌های انتخاباتی آنان، رئیس قوه قضائیه نیز گفت که «مردم اجازه نمی‌دهند آمریکا و انگلیس در انتخابات برای آنها تصمیم بگیرند».
به گزارش خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، صادق لاریجانی شامگاه دوشنبه، سوم اسفند، در شهر ساری تاکید کرد که مردم به «آنهایی که با رهبری زاویه دارند و در راستای تضعیف نظام سخنرانی می‌کنند اعتماد ندارند».
این نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری از استان مازندران اضافه کرد: «مردم ماخط‌‌دهی بیگانه را می‌شناسند و نخواهند گذاشت آمریکا و انگلیس در انتخابات برای آنها تصمیم‌سازی کنند و… تودهنی محکمی بر دهان دشمنان خواهند زد.»
در روزهای گذشته چندین چهره و رسانه اصولگرا صراحتا یا تلویحا و به شکل هماهنگ ابراز عقیده کرده‌اند که بریتانیا و آمریکا در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به نفع اصلاح‌طلبان و افراد نزدیک به آقای هاشمی رفسنجانی «دخالت» می‌کنند.
این اتهام‌زنی هماهنگ پس از آن آغاز شد که کمپین‌هایی برای رای ندادن به محمدتقی مصباح یزدی و تعدادی از منصوبان رهبر جمهوری اسلامی از جمله احمد جنتی، دبیر، و محمد یزدی، عضو شورای نگهبان، در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در فضای مجازی به راه افتاد.
پس از انتشار گزارش‌هایی از این کمپین‌ها، تعدادی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران از جمله اکبر گنجی در یادداشت‌هایی رای ندادن به این منصوبان رهبر جمهوری اسلامی و چهره‌هایی چون محمدتقی مصباح یزدی را «نه به فقه داعشی، از طریق انتخابات خبرگان» ارزیابی کردند.
در همین حال حسین باستانی، روزنامه‌نگار بی‌بی‌سی، نیز روز 27 بهمن‌ماه در یادداشتی در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی با عنوان «یک محاسبه: حذف یزدی، جنتی و مصباح از خبرگان چگونه ممکن است؟» احتمال موفق شدن این کمپین‌ها را بررسی کرد.
وی در پایان یادداشت خود چنین نتیجه گرفت که «توفیق در انجام چنین کاری به لحاظ منطقی غیرممکن نخواهد بود».
به نظر می‌رسد که قرائت این یادداشت در وب‌سایت بی‌بی‌سی واکنش آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را به دنبال داشت، چرا که او یک روز بعد در 28 بهمن‌ماه گفت که «رادیوی انگلیسی دارد به مردم ایران، مردم تهران دستورالعمل می‌دهد، به فلانی رأی بدهید به فلانی رأی ندهید، معنایش چیست؟»
پس از این سخنان رهبر جمهوری اسلامی، نزدیکان او نیز شروع کردند به هشدار دادن درباره به گفته آنان «دخالت آمریکا و انگلیس» در انتخابات.
در این زمینه حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، و محمدرضا مدرسی یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان، از افرادی که به گفته آنان «انگلیس از آنها حمایت کرده» خواسته‌اند که از این کشور اعلام «تبری» کنند.
آقای مدرسی یزدی روز سه‌شنبه، چهارم اسفند، نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم «توصیه بی‌بی‌سی» برای «رأی ندادن» به محمدتقی مصباح یزدی، احمد جنتی و محمد یزدی را «مضحک» خواند.
پیش از این نیز احمد خاتمی، امام جمعه تهران و نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان کرمان، گفته بود که کمپین رای ندادن به تعدادی از نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری «در لندن» تشکیل شده است.
وی تلویحا اصلاح‌طلبان و اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم کرد که در فهرست‌های انتخاباتی خود «محتوای این کمپین را دنبال می‌کنند».
در فهرست اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری، نام صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، از حوزه مازندران، محمود هاشمی شاهرودی، رئیس هیئت حل اختلاف قوا، و احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در حوزه خراسان رضوی و نیز احمد خاتمی، امام جمعه تهران، در حوزه کرمان قرار ندارد.
در همین حال در فهرستی که اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در آن قرار دارند، علاوه بر محمدتقی مصباح یزدی، از احمد جنتی، محمد یزدی، محمدرضا مدرسی یزدی، سه عضو شورای نگهبان، در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران، حمایت نشده است.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *