16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

انتقاد شدید رفسنجانی از شورای نگهبان: «چه کسی به شما اجازه قضاوت داده

اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از رد صلاحیت حسن خمینی، نوه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی،‌ در انتخابات مجلس خبرگان رهبری انتقاد کرد و در عین حال تأکید کرد که «باید بگذاریم مردم خود انتخاب کنند».
آقای هاشمی‌رفسنجانی روز دوشنبه 12بهمن ماه در سخنانی به مناسبت سالگرد ورود آیت‌الله روح‌الله خمینی به ایران با خطاب قرار دادن اعضای شورای نگهبان سئوال کرد که آنها به گفته او، صلاحیت خود را از کجا آورده‌اند و چه کسی به آنها اجازه داده است که قضاوت کنند.
شورای نگهبان قانون اساسی، که مسئولین نظارت بر برگزاری انتخابات در ایران را بر عهده دارد، اکنون در آستانه برگزاری همزمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر توجه بسیاری را به خود جلب کرده چرا که حاضر به تأیید صلاحیت بسیاری از داوطلبان نمایندگی برای این دو مجلس نشده است.
این شورا هفته گذشته صلاحیت حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی را که از حمایت شماری از مراجع تقلید و روحانیان ارشد قم برخوردار است، برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رد کرد.
اکنون در آستانه اعلام رأی نهایی شورای نگهبان در مورد نامزدها آقای هاشمی رفسنجانی به این رفتار شورای مگهبان اعتراض کرده و پرسیده است که «شما صلاحیت خود را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما اجازه داده یک جا بنشینید و برای دولت و مجلس و جاهای دیگر داوری کنید و اختیارات را در دست بگیرید؟»
او اضافه کرده «چه کسی به شما اجازه داده اسلحه برای شما باشد، و تریبون‌ها برای شما باشد؟ چه کسی اجازه داده تریبون‌های نماز برای شما باشد و صدا و سیما برای شما باشد؟ چه کسی به شما اینها را داد؟»
اعتراض تند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی بیان می‌شود که در هفته‌های گذشته مقامات اصولگرا، از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه به شدت از حمایت آقای رفسنجانی از حسن خمینی انتقاد کرده‌اند.
در تازه‌ترین مورد محمدجواد لاریجانی، هم‌صدا با برادرش که رئیس دستگاه قضایی است، آقای هاشمی را متهم کرده که به دلیل شکست در انتخابات سال 84، و سخنان مطرح شده علیه او در انتخابات 88، به اصلاح‌طلبان اجازه داده از او «سوءاستفاده» کنند.
او همچنین در واکنش به کاندیداتوری حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز گفته است که «با پمپاژ و رپرتاژ نمی‌شود، فضل و علم فردی را اثبات کرد».
پیش از او نیز علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران، نیز ضمن اشاره تلویحی به اکبر هاشمی رفسنجانی گفته بود کسی که «از یک طلبه، علامه می‌سازد»، در صورت ریاست خبرگان، با انقلاب چه خواهد کرد.
«افکار عمومی کمتر اشتباه می‌کنند»
آقای هاشمی رفسنجانی همچنین تأکید کرده که باید گذاشت مردم خود انتخاب کنند، چرا که از نظر او «افکار عمومی کمتر از ما اشتباه می‌کنند، و چنانچه اشتباه کنند هم خود به زودی می‌فهمند و جبران می‌کنند».
او از جمله گفته است که «مردم آگاه شده‌اند و بدون هیچ هزینه‌ای پای صندوق‌های رأی رفتند و دولتی را که می‌توانست با روی کار آمدن تا پای جنگ پیش برود، عوض کردند».
رئیس مجمع تشخیص مصلحت، همچنین تصریح کرده که «در ده دوازده سال گذشته، دچار تفرقه‌ای شدیم که موجب تفاوت‌های بسیاری شده است» و افزوده: «افراد و حتی روحانیونی که دستی در انقلاب نداشتند، در به وجود آمدن این تفرقه‌ها نقش داشتند و کار به اختلاف واقعی کشیده است».
او گفته «در این دوران هم اقلیتی که در ابتدای انقلاب بودند، باز سنگ‌اندازی می‌کنند، [اما] هرچند نهادهای پرقدرت دست به حمایت از آنها می‌زنند، ولی اکثریت مردم از آنها حمایت نمی‌کنند».