16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

دادستانی تهران برای بابک زنجانی تقاضای «اشد مجازات» کرد

پس از پایان مهلت 45روزه دادگاه به بابک زنجانی برای پرداخت بدهی‌هایش، محاکمه او از سر گرفته شد و نماینده دادستان با تاکید بر اینکه آقای زنجانی برای پرداخت بدهی‌های خود «اقدامی انجام نداده است»، برای سه متهم پرونده تقاضای «اشد مجازات» کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، رضا نجفی، نماینده دادستان، روز سه‌شنبه، 20بهمن، در بیست‌وپنجمین جلسه دادگاه بابک زنجانی اعلام کرد که او «فرصت کافی برای پرداخت بدهی خود داشته اما اقدامی انجام نداده است».
نماینده دادستان گفت که به همین دلیل برای هر سه متهم این پرونده «تقاضای اشد مجازات» دارد.
دادستانی تهران، بابک زنجانی را به فساد فی‌الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری گسترده از شرکت ملی نفت ایران، کلاهبرداری از بانک «اف‌آی‌آی‌بی»، جعل اسناد بانکی و حواله‌های ارزی، جعل دستور انتقال بین‌ بانکی و پولشویی به مبلغ 1967 میلیون یورو و نشر اکاذیب متهم کرده‌ است.
قاضی برای دو اتهام «فساد فی‌الارض» و «اخلال در نظام اقتصادی کشور» اختیار صدور حکم اعدام دارد.
بر اساس گزارش‌ها، حمید فلاح هروی و مهدی شمس دو متهم دیگر این پرونده هستند.
ابوالقاسم صلواتی، قاضی پرونده بابک زنجانی، در آذرماه اعلام کرده بود به دلیل ارائه یک «برگ برات» از سوی آقای زنجانی در «یک کشور و بانک خارجی»، به منظور «پرداخت و تضمین پرداخت» بدهی به وزارت نفت ایران، با تقاضای مهلت یک‌ماهه به او برای پرداخت بدهی‌اش موافقت کرده‌ است.
برات، سندی تجاری است که بیشتر بین تجار رد و بدل می‌شود. بر اساس آن فردی به فرد دیگر دستور می‌دهد مبلغ معینی را در وجه یا به حواله شخص ثالث پرداخت کند.
مهلت یک‌ماهه قبلی دادگاه در 29 دی به پایان رسید و قاضی به درخواست وکیل آقای زنجانی با تمدید آن موافقت کرد.
اما شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که بابک زنجانی اقدامی برای پرداخت بدهی‌های خود انجام نداده و جلسه دادگاه او از سر گرفته شد.
بابک زنجانی در جلسه روز سه‌شنبه دادگاه گفت که بانک مرکزی مالزی به او اعلام کرده که «تحریم‌های ایران برداشته نشده، و تنها معلق شده است» و به همین دلیل او نتوانسته از طریق یک بانک در این کشور بدهی خود را پرداخت کند.
وی اعلام کرد که در ‌‌نهایت تلاش کرده بدهی خود را از طریق «شعبه بانک چینی در هنگ‌کنگ» پرداخت کند، اما آن‌ها هم اعلام کرده‌اند که وجوه درخواستی را «فقط در قالب چک به بانک مالزی ارسال می‌کنند».
به گفته آقای زنجانی، تاکنون شش فقره «چک یک میلیاردی» صادر شده که طی روزهای آینده از سوی «بانک مالزی یا کارگزاران اروپایی آن‌ها و یا بانک‌های چینی و هنگ‌کنگی کارسازی» خواهد شد و او بدهیش را پرداخت خواهد کرد.
بابک زنجانی و وکیل او پیش از این نیز اعلام کرده بودند تا زمانی که تحریم‌های غرب علیه ایران برداشته نشود امکان واریز بدهی آقای زنجانی به حساب شرکت ملی نفت ایران وجود ندارد.
علی اکبر ماهرخ‌زاد، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران روز 12 آبان این اظهارات را «بهانه‌جویی» خوانده و گفته بود که این شرکت حاضر است طلبش از آقای زنجانی، حتی به حساب‌هایی که تحریم است واریز و «بلوکه شود» تا بعد از برداشته شدن تحریم‌ها به ایران منتقل شود.
آقای ماهرخ‌زاد پیش از این نیز بار‌ها بابک زنجانی و وکلای او را متهم کرده‌ است که ادعای پرداخت بدهی را با هدف «سوءاستفاده تبلیغاتی، اتلاف وقت و اطاله دادرسی» مطرح کرده‌اند.