16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

در واکنش به اظهارات خامنه‌ای، بحرین کاردار ایران را احضار کرد

وزارت خارجه بحرین بار دیگر در اعتراض به سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، کاردار سفارت ایران در منامه را احضار کرد.
خبرگزاری فارس روز یک‌شنبه، پنجم مهر، به نقل از خبرگزاری رسمی بحرین، منا، اظهارات یکی از معاونان وزیر خارجه بحرین را بازتاب داده است که تاکید کرده مواضع اخیر آقای خامنه‌ای به معنای «دخالت در امور داخلی بحرین و برخلاف قوانین سازمان ملل» است.
آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی که روز چهارشنبه، اول مهر، به مناسبت کنگره حج منتشر کرد اشاره‌ای کلی به شرایط داخلی بحرین داشت و در کنار عراق سوریه، یمن و غزه از این کشور نام برد و گفت که «حوادث گریه‌آور» در این کشورها نتیجه «توطئه استکبار جهانی» است.
بحرین متحد عربستان سعودی در منطقه است، در حالی که ایران از مخالفان این کشور حمایت می‌کند و منامه را به سرکوب مخالفان متهم می‌سازد.
آقای خامنه‌ای به دنبال حادثه رمی جمرات و کشته شدن صدها زائر در مناسک حج، با انتقاد شدید از حکومت عربستان سعودی، خواستار مسئولیت‌پذیری حکومت سعودی در رابطه با این حادثه شده است، اما آخرین اظهار نظر علنی او که به بحرین اشاره داشته باشد به همان پیام به مناسبت کنگره حج بازمی‌گردد.
معاون وزیر خارجه بحرین اما این سخنان را «غیرمسئولانه» خوانده و از مقامات خواسته است که این گونه اظهارات را متوقف کنند.
اظهارات آقای خامنه‌ای پیش از این نیز در اواخر تیرماه باعث احضار کاردار سفارت ایران در منامه به وزارت خارجه بحرین شده بود.
رهبر جمهوری اسلامی آن زمان با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی گفته بود که این توافق باعث نمی‌شود ایران حمایت از دوستان خود در منطقه را متوقف کند. وی در عین حال از بحرین به همراه سوریه، فلسطین، لبنان و عراق نام برده بود.
اما وزارت خارجه بحرین این سخنان را «ضدیت با نظام پادشاهی بحرین» و «غیرقابل قبول» توصیف کرد.