16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

بریتانیا: ایران انعطاف بیشتری نشان دهد

در آستانه رسیدن به مهلت نهایی تعیین‌شده برای مذاکرات اتمی وزیر خارجه بریتانیا خواستار “انعطاف بیشتر” ایران شد. رئیس‌جمهور ایران مرحله کنونی را “حساس” نامید و عراقچی گفت، پیشرفت مذاکرات “در حد انتظار” نیست.
در حالی که تنها ۸ روز به پایان مهلت نهایی رسیدن به توافق فراگیر هسته‌ای با ایران باقی مانده وزیر خارجه بریتانیا از ایران خواست تا انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.
فیلیپ هاموند روز دوشنبه (1 تیر/ 22 ژوئن) در لوکزامبورگ در گفت‌وگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که در هفته آینده اولین پیشرفت‌های واقعی به دست بیاید.
هاموند اظهار داشت: «به نظر من مذاکرات جدی، تازه در راه است و طی هفته آینده امیدوارم که پیشرفت‌هایی دیده شود.»
وزیر خارجه بریتانیا که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به لوکزامبورگ سفر کرده قرار است در آن‌جا با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کند.
دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند که ظریف بنا است روز دوشنبه علاوه بر هاموند با چند تن دیگر از جمله فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات و گفت‌وگو کند.
در حال حاضر مذاکرات هسته‌‌ای با ایران در سطح معاونان وزارت خارجه در وین در جریان است. اما قرار است که وزرای خارجه کشورهای گروه 5+1 هفته آینده به گفت‌وگوها بپیوندند.
هشدار وزیر خارجه فرانسه
شب گذشته (شامگاه یکشنبه) لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه بعد از ملاقات با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در بیت‌المقدس هشدار داد، هر گونه توافقی با ایران باید “قاطع و موثق” باشد تا عدم بازگشت ایران به مسیر نخست تضمین شود.
فابیوس در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نتانیاهو گفت، باید “بسیار محکم بود و اگر قرار است توافقی به دست بیاید این توافق باید قاطع باشد.” او تأکید کرد که در مذاکرات هسته‌ای “هنوز هیچ چیز مشخص نیست