16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

آمریکا جاسوس اسرائیلی را پس از 30 سال آزاد کرد

جاناتان پولارد، تحلیلگر سابق نیروی دریایی آمریکا که در سال 1987 به جرم جاسوسی برای اسرائیل به حبس ابد محکوم شده بود، صبح روز (جمعه 20 نوامبر) پس از نزدیک به سی سال از زندان آزاد شد.
درخواست‌های مکرر اسرائیل در سال‌های گذشته برای تجدیدنظر در حکم آقای پولارد از سوی آمریکا رد شده بود و آزادی او به یکی از طولانی‌ترین و بحث برانگیزترین موضوعات بین آمریکا و اسرائیل خاتمه می‌دهد.
آزادی مشروط آقای پولارد به معنای آن است که او باید به مدت پنج سال در آمریکا بماند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که مردم این کشور از آزادی آقای پولارد استقبال می‌کنند.
حساب نخست‌وزیری اسرائیل در توییتر نوشته است: “به عنوان کسی که مساله جاناتان پولارد را بارها در این سال‌ها با روسای جمهور آمریکا مطرح کردم، آرزوی چنین روزی را داشتم. بعد از 30 سال سخت و طولانی جاناتان پولارد بالاخره به خانواده‌اش می‌رسد.”
جاناتان پولارد در اسرائیل طرفداران زیادی دارد که از آزادی او استقبال کرده‌اند. بسیاری او را فردی می‌دانند که به دلیل تهیه اطلاعات مهم برای امنیت اسرائیل به مجازاتی سخت محکوم شد.
سال‌ها کمپینی برای آزادی جاناتان پولارد در جریان بود و اکنون انبوه نامه‌های هواداران او جمع شده تا حال که آزاد شده بخواند.
مساله جاناتان پولارد سال‌ها روی روابط اسرائیل با نزدیکترین متحدش، آمریکا، سایه انداخته بود و حال آزادی او برای دو طرف مایه آسودگی است. البته به اعضای کابینه اسرائیل دستور داده شده خیلی زود درباره جاناتان پولارد اظهار نظر نکنند، مبادا که حرف‌هایشان مایه رنجش واشنگتن شود.
جاناتان پولارد به مدت یک سال اطلاعات محرمانه آمریکا را در مقابل پول در اختیار اسرائیل قرار می‌داد تا اینکه در سال ۱۹۸۵ دستگیر شد. او پس از بازداشتش گفت اینکه آمریکا اطلاعات حساس را در اختیار متحد نزدیک خود نمی‌گذاشته، مایه ناامیدی او شده بود.
پس از اینکه پلیس فدرال آمریکا او را بازجویی کرد، آقای پولارد و همسرش به سفارت اسرائیل در واشنگتن رفتند و درخواست پناهندگی کردند، اما تقاضایشان رد شد.
اسرائیل در ابتدا جاسوسی جاناتان پولارد را رد کرد و گفت او با مقام‌های “خودسر” در ارتباط بوده است. اما در سال ۱۹۹۵ به او تابعیت اسرائیلی داده شد و دو سال بعد مقام‌های اسرائیلی تصدیق کردند که جاناتان پولارد جاسوس آنها بوده است.
او در سال ۱۹۹۸ و در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس در دفاع از خود گفته بود پولی که در قبال ارائه اطلاعات به اسرائیل گرفته بود ارزشش را نداشت. او گفت: “اقداماتم هیچ نتیجه خوبی نداشت. می‌خواستم در آن واحد به دو کشور خدمت کنم اما این عملی نشد.”