16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

لیگ برتر فوتبال ایران؛ جدال مربیان کروا‌تی در ورزشگاه آزادی

پس از تعطیلات طولانی مدت هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال ایران از روز پنج شنبه شروع شد. نکته قابل توجه در بازی‌های برگزار شده نتایج نسبتاً خوب تیم‌های انتهای جدول بود.
سیاه جامگان و فولاد در مقابل نفت و استقلال خوزستان به پیروزی رسیدند و استقلال اهواز نیز به رغم تمامی مشکلاتش سرانجام توانست با کسب مساوی مقابل ملوان به طلسم شکست‌های پیاپی خود پایان دهد.
تعیطلات بیش از اندازه و طولانی مدت موجب شده تا تیم‌های لیگ برتری درواقع فصلی جدیدی از مسابقات را از سر بگیرند. در این بین تیم‌های انتهای جدول نهایت استفاده را کرده و از شرایط نابسامان خود فاصله گرفتند.
اما تعطیلات برای تیم‌های صدر جدول و مدعیان تا به اینجا خوش یمن نبود. استقلال خوزستان نمونه ای بارز از این تیم‌ها است که با شکست در داربی شهر اهواز، مسابقات را با شکست آغاز کرد.
تراکتور نیز نتوانست بر راه آهن بحران‌زده غلبه کند. تراکتور در نیم فصل بازیکنان با کیفیتی جذب کرد اما در بازی مقابل راه آهن عدم هماهنگی در خط حمله این تیم کاملاً مشهود بود.
امیرقلعه‌نویی قصد دارد از فرزاد حاتمی بلند قامت در نقش مهاجم هدف و مهدی شریفی در نقش مکمل مشکلات گلزنی تراکتور را برطرف کند.
در دیدار مقابل راه آهن این دو کاملاً از حرکات یکدیگر بیگانه بودند و برای هماهنگی نیازمند زمان بیشتری هستند. در شرایط فعلی مدعیانی به مانند استقلال، ذوب آهن و پرسپولیس نیز شرایط مشابه دارند و از دست رفتن هماهنگی و دور شدن از شرایط آرمانی مهمترین فاکتوری است که در شروع دوباره مسابقات به این تیم‌ها لطمه می زند.
در مقابل سپاهان از تعطیلات نهایت استفاده را کرد. جذب پادووانی، پریرا و ایبرچیچ بوسنیایی موجب شده تا زرد پوشان اصفهانی به رغم از دست دادن مهدی شریفی با خیالی آسوده فصل را از سر بگیرند.
پرسپولیس – سپاهان
دیدار برانکو و استیماچ در هفته هجدهم لیگ برتر اوج بازی‌های این هفته است. پیروزی پرسپولیس نه تنها آنان را به مدعی اصلی قهرمانی مبدل می‌کند بلکه سپاهان یکی دیگر از رقیبان اصلی را نیز از جمع مدعیان خارج می‌کند. همین موضوع موجب شده تا حساسیت بازی روز سه شنبه دوچندان شود و مربیان کروات دو تیم به هیچ عنوان مایل نیستند با شکست در این دیدار حساس وداع زود هنگامی با قهرمانی داشته باشند.
پرسپولیس در زمان نقل و انتقالات کمترین تغییرات را داشت. به دلیل مشکلات حاشیه ای سوشا مکانی دروازه بان اصلی قرمز پوشان تنها دروازه بان روسی تیم ملی ازبکستان به این تیم اضافه شد.
برانکو اعتقاد دارد بازیکنان حال حاضر به تکامل تاکتیکی رسیده‌اند و اضافه شدن بازیکنی جدید ممکن است توازن را در این تیم به هم بریزد. آلکساندر لوبانف دروازه بان جدید پرسپولیس هنوز با شرایط فوتبال ایران آشنایی ندارد و همین موضوع ممکن است در بازی روز سه شنبه نقطه‌ضعف قرمزپوشان در درون دروازه باشد.
بدون شک مهدی طارمی امید اول برانکو برای گلزنی است. طارمی در کنار عالیشاه راحت‌تر بازی می کند و فرارهای سریع عالیشاه فضای بیشتری را در اختیار طارمی قرار می‌دهد. در میانه میدان برنامه‌های تهاجمی پرسپولیس به حرکات مسلمان و احمدزاده بستگی دارد.
مسلمان در پرسپولیس دوباره احیا شد. مسلمان با تکنیک منحصربه‌فرد خود موجب افزایش خلاقیت در سیستم تهاجمی قرمز پوشان شده است. تنها نگرانی برانکو مصدومیت انصاری مدافع چپ این تیم است.
در سمت راست رامین رضاییان مهره کلیدی برانکو است او با قدرت گلزنی اش در شرایط سخت فرشته نجات برانکو محسوب می‌شود.
سپاهان با استیماچ تیمی کاملاً متوسط نشان داد. استیماچ نتوانسته ازلحاظ تاکتیکی پیشرفتی در سپاهان ایجاد کند.مربی کروات سپاهان در شش هفته گذشته تنها یکبار به پیروزی رسیده است و بازی مقابل پرسپولیس بهترین فرصت برای استیماچ است تا بر این مشکل غلبه کند. با بازگشت پریرا و اضافه شدن او در کنار خلعتبری زوج موفقی در خط حمله سپاهان شکل می‌گیرد.
آمادگی محرم نویدکیا و پاس‌های طلایی او نقطه قوت سپاهان در بازی حساس روز سه شنبه است. با اضافه شدن ایبرچیچ هافبک بوسنیایی و با تجربه سپاهان استیماچ قصد دارد سیستم تدافعی این تیم را ترمیم کند. جدال بازیکنان کناری دو تیم در این بازی دیدنی است. وریا غفوری از سپاهان و رامین رضاییان ازپرسپولیس انگیزه‌های خاص خود را دارند و این بازی بهترین فرصت برای آنان است تا به‌عنوان مدافع راست ثابت تیم ملی خود را به کی روش تحمیل کنند.
پرسپولیس شرایط بهتری نسبت به سپاهان دارد و تجربه برانکو نیز کفه ترازو را به نفع قرمزپوشان سنگین‌تر می‌کند.
ذوب آهن – استقلال
ذوب آهن و استقلال دو فینالیست جام حذفی دیداری حساس را در لیگ برتر برگزار می‌کنند. ذوب آهن تنها تیمی است که توانسته استقلال را در دور رفت شکست دهد. نقطه مثبت شاگردان یحیی گل محمدی بازی‌سازی از خط دفاع است.جابجایی و حرکات بدون توپ هافبک‌های ذوب آهن موجب شده تا این تیم به‌راحتی توپ را در میانه میدان به گردش درآورده و با حفظ توپ تاکتیک مورد نظر خود را به تیم‌های مقابل دیکته کند.
ذوب آهن به خوبی توپ را از خط دفاعی به خط حمله انتقال می‌دهد و این موضوع یکی از عوامل اصلی برتری این تیم مقابل استقلال است. شاگردان مظلومی در ضدحملات بسیار موفق عمل می‌کنند و به محض آنکه توپ را در زمین خودی از حریف می‌گیرند با سرعت تمام به حمله می‌روند.
پرویز مظلومی در این هفته حساس است
اما ذوب آهن تیمی است که به‌راحتی توپ را از دست نمی‌دهد و راه بازکردن دفاع‌های متراکم را نیز می‌داند. گل محمدی می‌داند نقطه ضعف استقلال درکناره ها است. احسان پهلوان و دانیال اسماعیل فر دو مهره اصلی ذوب آهن در بازی روز سه شنبه هستند که ذوب آهن را به پیروزی امیدوار می‌کنند.
در خط حمله مسعود حسن زاده گربه سیاه استقلال محسوب می‌شود حسن زاده مهارت خاصی در باز کردن دروازه آبی پوشان دارد. استقلال به دلیل مشکلات مالی در زمان نقل و انتقالات نیم فصل هیچ فعالیتی نداشت و نتوانست هیچیک از بازیکنان مورد نظر مظلومی را جذب کند.
در میانه میدان کمبود هافبکی خلاق در ترکیب تیمی استقلال کاملاً مشهود است و در ادامه فصل همین مشکل برروند فنی آبی پوشان تأثیرگذار است. بازگشت رحمتی خبر خوبی برای استقلال است اما مصدومیت خسرو حیدری و محرومیت حنیف عمران زاده از دلنگرانی های اصلی پرویز مظلومی دراین بازی حساس است.
پدیده – سایپا
سایپا به‌تدریج به یکی از مدعیان اصلی قهرمانی بدل شده است. مجید جلالی با از دست دادن نکونام مهره ای به‌مراتب با انگیزه‌تر را جایگزین کرد. تیموریان با قدرت جنگدگی خود استحکام سیستم دفاعی سایپا را دوچندان می‌کند.
خبر خوشحال کننده برای پدیده، محرومیت احتمالی تیموریان در این بازی است. حضور بازیکنان با تجربه ای همچون ابراهیم صادقی به همراه جوانان با تکنیکی به مانند مهدی ترابی مجید جلالی را به آینده امیدوار می‌کند.
با آمادگی میلاد میداودی مشکل گل زنی سایپا نیز تا حدود زیادی برطرف شده و در این دیدار خارج از خانه نارنجی پوشان تنها به دنبال سه امتیاز بازی خواهند بود. پدیده با جذب احمد آل نعمه قصد دارد مشکلات خط دفاعی خود را برطرف کند اما با جدا شدند پراهیچ، به نظر می‌رسد که مشکلات رضا مهاجری سرمربی این تیم همچنان ادامه دارد.
با پیروزی فولاد و سیاه جامگان در هفته هجدهم پدیده سایه سقوط را بیشتر از گذشته حس می‌کند. همین موضوع انگیزه‌های شاگردان مهاجری را دوچندان می‌کند تا با پیروزی در این بازی خانگی از منطقه خطر فاصله بگیرند.