16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

تشییع جنازه سمیر قنطار با حضور سیدحسن نصرالله در بیروت

هزاران نفر در بیروت روز دوشنبه در مراسم تشییع و خاکسپاری سمیر قنطار، شبه‌نظامی مشهور نزدیک به گروه حزب‌الله لبنان، شرکت کردند. حزب‌الله می‌گوید سمیر قنطار در حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیل در نزدیکی دمشق کشته شده و اسرائیل بدون تأیید چنین حمله‌ای از کشته شدن او استقبال کرده است.
در مراسم تشییع و خاکسپاری آقای قنطار، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز حضور داشت.
بر اساس گزارش آسوشیتدپرس هواداران حزب‌الله روز دوشنبه با پیکر آقای قنطار که در پرچم زرد جزب‌الله پیچیده شده بود، وداع کردند، و حزب‌الله وعده داده است که انتقام کشته شدن او را خواهد گرفت.
روز یکشنبه حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سمیر قنطار شنبه شب (28 آذرماه) به همراه هشت تن دیگر بر اثر اصابت راکت به ساختمان محل زندگی‌اش در جَرَمانا واقع در جنوب دمشق کشته شده‌است. حزب‌الله اسرائیل را مسئول این حمله هوایی اعلام کرد.
در این زمینه آیلت شاکد، وزیر دادگستری اسرائیل در گفت‌وگو با رادیو اسرائیل گفته بود نقش اسرائیل در این حمله را تأیید نمی‌کند، اما از شنیدن آن «خوشحال» است.
با این حال خبرگزاری فرانسه یادآوری کرده که در فاصله کوتاهی از آزادی آقای قنطار در سال 2008، یک مقام بلندپایه امنیتی اسرائیل اعلام کرده بود، که [برای اسرائیل] او «یک هدف» خواهد بود.
سمیر قنطار قدیمی‌ترین زندانی عرب در اسرائیل بود که در سال 1979در حالی که تنها 16سال داشت همراه با سه عضو دیگر گروه «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» در شهرک «نهاریا» در شمال فلسطین دست به عملیات زد.
وی در این عملیات یک پلیس و یک مرد 28ساله اسرائیلی به نام دنی حاران را کشت و جمجمه دختر چهار ساله وی را نیز با قنداق تفنگ خرد کرد. با این حال پلیس اسرائیل موفق شد وی را دستگیر کند و او به جرم قتل سه شهروند اسرائیلی به چهار بار حبس ابد و 47 سال زندان محکوم شد.
او که در سال 2008، در جریان مبادله زندانیان میان اسرائیل و حزب‌الله آزاد شد، پس از آزادی مانند یک قهرمان در لبنان مورد استقبال قرار گرفت، و در ماه‌های اخیر به نفع نیروهای حامی بشار اسد، در کنار نظامیان ایران در سوریه مشغول جنگ بود.
ایران از زبان سخنگوی وزارت خارجه، کشته شدن سمیر قنطار را «جدیدترین نمونه تروریسم دولتی اسرائیل» خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.
روز دوشنبه همچنین 212 نماینده مجلس ایران در بیانیه‌ای آقای قنطار را «مبارزی آزادی‌خواه» و «سیدالاسرای لبنان» خواندند و با «تبریک و تسلیت» کشته شدن او به سیدحسن نصرالله، خواستار «گرفتن انتقام او از رژیم صهیونیستی» شدند.