16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

جو بایدن: آمریکا به خاطر ملوانان از ایران عذرخواهی نکرده است

در حالی‌ که سپاه پاسداران از عذرخواهی مقامات آمریکایی به دلیل ورود شناورهای این کشور به آب‌های ایران خبر داده بود، معاون رییس‌جمهوری آمریکا می‌گوید که تهران چنین درخواستی نداشته است و ما هم عذرخواهی نکرده‌ایم.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جو بایدن روز چهارشنبه 23دی‌ماه در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس در رابطه با مسئله بازداشت و سپس آزادی تفنگداران دریایی آمریکا در آب‌های ایران اعلام کرد: «واشینگتن به هیچ وجه از ایران در خصوص ورود تفنگدارانش به آب‌های این کشور عذرخواهی نکرده است».
معاون رییس جمهوری آمریکا در ادامه افزود: «دلیلی برای عذرخواهی وجود ندارد؛ این فقط یک تمرین دریایی استاندارد بود و درخواستی هم برای عذرخواهی [از سوی ایران] مطرح نشده است».
اوایل روز چهارشنبه، هم در بیانیه سپاه پاسداران و هم در صحبت‌های علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، عنوان شده بود که تفنگداران آمریکایی پس از عذرخواهی مقامات این کشور از سوی ایران آزاد شده‌اند.
تشکر وزیر امور خارجه آمریکا
در همین حال، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از ایران به خاطر همکاری در حل دیپلماتیک بازداشت تفنگداران دریایی این کشور تشکر کرد.
آقای کری در بیانیه‌ای که ساعاتی پس از آزادی ملوانان آمریکایی صادر شد، اعلام کرد که «حل صلح‌آمیز و موثر این مسئله، نشانه‌ای است از نقش‌آفرینی حساس دیپلماسی در امن و ایمن نگه داشتن کشورهای‌مان».
آقای کری سه‌شنبه شب و لحظاتی پس از توقیف شناورهای آمریکایی در نزدیکی جزیره فارسی، با همتای ایرانی‌ خود محمدجواد ظریف گفت‌وگو کرده بود.
در همین حال اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا هم پس از آزادی 10 تفنگدار دریایی این کشور، با انتشار بیانیه‌ای از این اقدام ایران استقبال کرد.
او در این بیانیه همچنین مراتب قدردانی خود را از جان کری، به خاطر «تعاملات دیپلماتیکی که در این خصوص داشته» است، ابراز داشت.