16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

اعتراض جمهوری‌خواهان به «نحوه اجرای» قانون محدودیت ویزا

پنج نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما به نحوه اجرای قانون جدید محدودیت صدور ویزای این کشور و در نظر گرفتن امتیازاتی برای برخی از متقاضیان اعتراض کردند. قانون جدید از اول بهمن‌ماه در آمریکا به اجرا درآمد.
به گزارش خبرگزاری رویترز در روز جمعه، ۹ بهمن، کوین مک‌کارتی، رئیس فراکسیون اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان و چهار نماینده دیگر این مجلس در نامه خود گفته‌اند که وزارت امنیت میهن آمریکا با در نظر گرفتن این امتیازات، عملا به این گونه متقاضیان اجازه می‌دهد تا از رعایت مقررات قانون جدید معاف شوند.
پنج نماینده معترض در نامه خود با اشاره به این امتیازات افزوده‌اند که «این معافیت‌ها در قانون جدید در نظر گرفته نشده، نقض غرض کنگره و ناقض توافقی است که نمایندگان با دولت به آن دست یافتند».
وزارت خارجه آمریکا از اول بهمن ماه (21 ژانویه) امسال، قانون جدیدی را به اجرا گذاشت که به موجب آن شهروندان 38 کشور اروپایی که تا آن زمان از گرفتن ویزا برای ورود به آمریکا برای مدت 90 روز معاف بودند، اکنون موظفند پیش از سفر، تقاضای صدور ویزا کنند.
این قانون شامل آن دسته از شهروندان اروپایی می‌شود که از بعد از اول مارس 2011 به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند. شهروندان این چهار کشور که تابعیت دوگانه دارند هم باید برای سفر به آمریکا درخواست صدور ویزا کنند.
قانون جدید در پی حملات آبان‌ماه گذشته در پاریس و حمله مسلحانه در آذرماه به یک مرکز بهزیستی در سن برناردینو در کالیفرنیا، به تصویب کنگره و سپس امضای باراک اوباما رسید.
مسئولیت آن دو حمله را گروه «حکومت اسلامی» یا داعش بر عهده گرفت.
هدف از اجرای قانون جدید جلوگیری از ورود شهروندان این 38کشور، یا با تابعیت دوگانه، به آمریکا بدون بررسی سابقه آنها اعلام شده است.
اما در پی به اجرا درآمدن این قانون، شماری از کشورها و سازمان‌های حقوق بشری، به آن اعتراض کردند.
از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این قانون را «نقض برجام» یا توافق هسته‌ای وین خواند.
پس از آن جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در نامه‌ای به آقای ظریف قول داد که قانون جدید به شکلی اجرا خواهد شد که «هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد نکند».
وزارت خارجه آمریکا سپس اعلام کرد که امتیازاتی را برای برخی از متقاضیان در نظر گرفته است و روند صدور ویزا برای مقام‌های دولتی یا سفرهای بشردوستانه، خبرنگاری یا «اهداف مشروع تجاری» تسریع خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، اکنون پنج نماینده معترض به این معافیت‌ها در نامه خود به دولت اوباما گفته‌اند که وزارت امنیت میهن موظف است هر ماه جزئیات تقاضای ویزا، مشخصات دقیق متقاضیان، ملیت آنها و دلایلی را که وزارت خارجه آمریکا روند دریافت ویزا برای این گونه مسافران را تسریع کرده، به کنگره اطلاع دهد.
در این نامه همچنین از دولت اوباما خواسته شده تا 12 فوریه، حدود دو هفته دیگر،‌ ایمیل‌ها و سایر اسناد و مدارکی را که وزارت خارجه بر مبنای آن تصمیم به در نظر گرفتن این معافیت‌ها در قانون گرفته، به کنگره ارائه دهد.
این نامه را کوین مک‌کارتی، مایکل مک‌کول، باب گودلت، ادوارد رویس و کندیس میلر امضا کرده‌اند.