16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

شمار سناتورهای دمکرات حامی توافق ایران به 41 نفر افزایش یافت

سه سناتور آمریکایی از حزب دمکرات روز سه‌شنبه 17 شهریور به جمع حامیان توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی پیوستند و تعداد موافقان در اردوگاه دمکرات‌ها را به 41 نفر رساندند.
سناتور‌ گری پیترز از میشیگان، ریچارد بلومنتال از کانکتیکت و ران وایدن از اورگان اعلام کردند که از توافق ایران حمایت می‌کنند.
سناتور وایدن در این زمینه گفت: «پرسش اساسی برای من این است که توافق یاد شده چه چشم‌اندازی در ارتباط با دستیابی ایران به سلاح اتمی تصویر می‌کند. امضای توافق با رژیم ریاکار و فریبکار ایران خلاف دیدگاه من است، با این حال به این نتیجه رسیده‌ام که گزینه‌های جایگزین حتی خطرناک‌تر هستند».
همزمان رهبر اقلیت دمکرات در سنا در سخنانی گفت که رد این توافق، ایران را به دستیابی به بمب اتمی نزدیک‌تر می‌کند به جای آنکه از این وضعیت دور‌تر شود.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی با این حال گفت که توافق ایران در کنگره تصویب خواهد شد.
هری رید که در موسسه کارنگی برای صلح بین المللی در واشینگتن سخنرانی می‌کرد اظهار داشت: «این توافق پابرجا خواهد ماند».
وی افزود: «آمریکا به تعهداتش پایبند خواهد ماند و ما از این فرصت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بهره خواهیم گرفت».
حمایت‌های روز سه‌شنبه سه سناتور آمریکایی از توافق ایران در حالی است که ساعاتی پیش از آن، سناتور جو مانچین از ایالت ویرجینای غربی گفت که با توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران مخالفت خواهد کرد.
وی اظهار داشت: رژیم ایران هیچ نشانه‌ای مبنی بر تغییر در رفتارش نشان نداده است و این توافق که قدرت‌های جهانی درگیر آن هستند «تضمینی برای تغییر رفتار آن نیست».
سناتور مانچین اظهار داشت: «به نظرم برای اینکه یک ابرقدرت بود، شما باید مهارت‌های دیپلماتیک فوق‌العاده‌ای داشته باشید، و من معتقدم که ما می‌توانیم از این مهارت‌ها برای مذاکره در مسیر دستیابی به توافق بهتر استفاده کنیم».
توافق ایران هم اکنون آراء کافی برای حفظ وتوی احتمالی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در صورت رد توافق در کنگره را دارد.
جو مانچین چهارمین سناتور آمریکایی است که با توافق ایران مخالفت می‌کند. پیش از این، چاک شومر از نیویورک، باب منندز از نیوجرسی و بن کاردن از مریلند مخالفت خود را اعلام کرده بودند.
اعضای کنگره آمریکا از روز سه شنبه به سر کار بازگشته‌اند و رسیدگی به توافق اتمی ایران نخستین اولویت کاری آن‌ها است. قرار است مجلس نمایندگان روز جمعه هفته جاری این توافق را به رای بگذارد و پیش بینی می‌شود که کنگره آن را رد کند.
اکثریت هر دو مجلس آمریکا در اختیار جمهوریخواهان است که طی هفته‌های گذشته به شدت با توافق اتمی ایران مخالفت کرده بودند.