16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

اروپا فهرستی از هزاران «گذرنامه گمشده سوری و عراقی» دارد

کشورهای اروپایی فهرستی از هزاران گذرنامه‌های گمشده و خالی از اطلاعات سوری و عراقی جمع‌آوری کرده‌اند که می‌توانند با اطلاعات جعلی پر شده و از آنها برای سفر به اروپا و کشورهای دیگر استفاده شود.
یک دیپلمات اروپایی، شنبه 21 آذر به خبرگزاری رویترز گفته که این فهرست شامل شماره سریال گذرنامه‌های بدون مشخصاتی است که در بخش‌های مختلف عراق و سوریه که به تصرف گروه حکومت اسلامی در آمده‌اند، نگهداری می‌شدند.
به گفته این دیپلمات، پنج هزار گذرنامه سوری گم‌شده و 10 هزار گذرنامه عراقی، در این فهرست قرار دارند.
کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، در ماه‌های گذشته با موج ورود صد‌ها هزار پناهجوی عمدتاً سوری، عراقی و دیگر ملیت‌ها به درون کشورهای این اتحادیه بوده‌اند، و پیش‌بینی می‌شود که این روند در ماه‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.
در حملات تروریستی اخیر پاریس که حکومت اسلامی یا داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، گذرنامه‌هایی سوری از برخی مهاجمان کشته‌شده به دست آمد که در‌‌ همان زمان گزارش‌هایی از امکان تقلبی بودن آن‌ها منتشر شد.
پیش از این نیز سازمان‌های دولتی آمریکا درباره اینکه گروه حکومت اسلامی یا داعش امکان صدور گذرنامه‌های تقلبی سوری را دارد، هشدار داده‌اند.
شبکه خبری سی‌ان‌ان، بیستم آذر ماه، گزارش داده بود که داعش به دستگاه‌های چاپ گذرنامه دولت سوریه و نیز گذرنامه‌های‌ خالی دسترسی پیدا کرده است. در نتیجه ممکن است برخی از پاسپورت‌های استفاده‌شده برای خروج از سوریه تقلبی باشند.