16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سوئیس روز پنج‌شنبه تحریم‌های ایران را «لغو می‌کند»

دولت سوئیس به دنبال توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران را از روز پنج‌شنبه، 22 مرداد، به‌طور رسمی لغو می‌کند.
خبرگزاری رویترز بیانیه روز چهارشنبه دولت سوئیس در این باره را بازتاب داده که بر حمایت این کشور از توافق جامع هسته‌ای تاکید کرده است.
در بخشی از این بیانیه آمده است: «شورای فدرال (دولت سوئیس) امیدوار است که اقدامات امروز آن به عنوان حمایت از اجرای توافق توافق هسته‌ای و اشتیاق آن به تعمیق روابط دوجانبه با ایران در نظر گرفته شود».
سوئیس از زمستان 1392، پیرو توافق موقت ژنو میان ایران و گروه 5+1، بخشی از تحریم‌های ایران شامل تجارت فلزات گرانبها و محصولات پتروشیمی را به حالت تعلیق درآورده بود. اما اکنون این توافق جامع هسته‌ای وین است که امکان لغو این تحریم‌ها را فراهم می‌آورد.
با این حال کشور سوئیس نسبت به نقض توافق جامع هشدار داده و تاکید کرده است که نحوه اجرای این توافق را رصد می‌کند.
بیانیه دولت سوئیس می‌گوید: «شورای فدرال این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در صورت عدم اجرای توافق، تحریم‌های لغو شده را بازگرداند».
این بیانیه همچنین عنوان می‌کند که سوئیس قصد دارد یک ماده معافیت جدید را به تصویب برساند که به این کشور اجازه می‌دهد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ایران را اجرا کند.
قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل دستور می‌دهد که تمامی قطعنامه‌های تحریمی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران از سال 2006 به بعد، از روز اجرای توافق هسته‌ای و هنگامی که طرفین به تعهدات‌شان عمل کرده باشند، و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اقدامات ایران را تایید کند، به تدریج لغو شود.
بیانیه دولت سوئیس در نهایت عنوان می‌کند که این کشور خواستار تبادلات اقتصادی و سیاسی گسترده با ایران است.