16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

طلاب ایرانی از داشتن گوشی‌های اندرویدی و آیفون منع شدند

طبق آیین‌نامه‌ای که در حوزه علمیه به تصویب رسیده، طلبه‌ها حق استفاده از گوشی‌های همراه اندروید، آیفون و سیستم وای‌فای را ندارند. تصویر صفحه نمایش و زنگ گوشی‌های طلاب هم باید از این پس “مناسب” باشند.
دفتر مدیریت و برنامه‌ریزی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه آیین‌نامه‌ای را تدوین و ابلاغ کرده است که طبق آن طلبه‌ها از داشتن گوشی‌های همراه اندروید و آیفون منع شده‌اند. این آیین‌نامه جهت “ساماندهی نحوه استفاده از ابزارهای ارتباطی و مجازی در واحدهای آموزشی و خوابگاهی” حوزه علمیه در سراسر کشور تنظیم شده است.
در ماده پنجم این آیین‌نامه مشخصا ذکر شده است که طلاب می‌توانند از تلفن همراه با گوشی‌های معمولی، اما بدون سیستم عامل اندروید، ios (گوشی‌های آیفون) و سیستم وای‌فای در واحد‌های آموزشی و خوابگاهی استفاده کنند.
این ماده همچنین دارای تبصره‌ای است که در آن تأکید شده، تصاویر صفحه نمایش، آهنگ و صدای زنگ گوشی‌های تلفن همراه طلاب نیز می‌بایست “مناسب” باشند. این آیین‌نامه در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۹۴ از سوی شورای معاونین مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به تصویب رسیده است.
در ماده سوم آیین‌نامه مذکور استفاده از لپ‌تاپ و تبلت از سوی طلاب در فضاهای عمومی واحد‌های آموزشی و حجره‌ها ممنوع اعلام شده است.
در پایان آیین‌نامه نیز آمده است که در صورت تخلف طلاب از موارد ذکر شده، برای بار اول به آنان تذکر شفاهی داده شده، بار دوم از آنان تعهد کتبی اخذ خواهد شد و در صورت تکرار این رفتار، با فرد متخلف برابر با آیین‌نامه انضباطی و تخلفات طلاب برخورد خواهد شد.
طلاب و اینترنت پرسرعت نیم‌بها
مسئله برخورد با اینترنت و فناوری‌های جدید در عرصه دنیای مجازی به یکی از دغدغه‌های جدید روحانیون در ایران تبدیل شده است. این گروه اینترنت را در کنار ماهواره غالبا ابزاری طراحی شده از سوی غرب برای ایجاد “بی‌دینی” در میان جوانان دانسته و مخالفت‌هایی را در مورد آن ابراز کرده‌اند.