16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ولایتی: سیاست‌های منطقه‌ای ایران پس از توافق هسته‌ای تغییر نمی‌کند

مشاور رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید که سیاست‌های منطقه‌ای ایران پس از توافق جامع هسته‌ای با قدرت‌های جهانی هیچ تغییری نمی‌کند، بلکه تقویت هم می‌شود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز سه‌شنبه 30 تیر متن گفت‌وگوی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای با علی اکبر ولایتی را منتشر کرد که به توافق جامع هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی و پیامدهای آن در رابطه با برنامه موشکی جمهوری اسلامی و سیاست‌های آن پرداخته است.
آقای ولایتی در این مصاحبه تاکید کرده که جمهوری اسلامی «هر نوع موشکی که صلاح بداند، چه با سوخت مایع و چه با سوخت جامد، چه با برد کوتاه و چه با برد بلند می‌سازد» و تنها از ساخت موشک‌هایی اجتناب می‌کند که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند.
بحث درباره برنامه موشکی ایران و سرنوشت آن در ارتباط با توافق جامع هسته‌ای از روز دوشنبه با تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که از این توافق حمایت می‌کند بالا گرفته است.
فرمانده سپاه ایران گفته است، برخی از مفاد این قطعنامه که در مورد «توانمندی‌های تسلیحاتی» ایران است «در تناقض با خطوط قرمز جمهوری اسلامی است و هیچ گاه مورد پذیرش نخواهد بود».
اما همان روز عباس عراقچی از مذاکره‌کنندگان ارشد ایران توضیح داد که آن بخش از قطعنامه شورای امنیت درباره موشک‌هایی است که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند که «جمهوری اسلامی نیز در این زمینه هیچ گونه برنامه‌ای ندارد».
اکنون نیز علی اکبر ولایتی تاکید می‌کند که موشک‌های ایران مانند شهاب و سجیل «شامل بندهای توافق وین نمی‌شوند» چرا که «هیچ‌گاه برای حمل کلاهک هسته‌ای ساخته نشده‌اند».
وی افزود: «به هیچ وجه ایران نه اجازه می‌دهد که آنها از مراکز نظامی ما بازدید بکنند و نه اجازه می‌دهد در اینکه چه نوع سلاح دفاعی ایران داشته باشد دخالت کنند».
در قطعنامه شورای امنیت آمده که محدودیت‌های ایران در زمینه فناوری موشک بالستیک برای هشت سال و محدودیت سلاح سنگین برای پنج سال باقی خواهد ماند. این قطعنامه تحریم سلاح‌های متعارف علیه ایران را نیز برای پنج سال باقی می‌گذارد.
اما بخشی دیگر از اظهارات روز سه‌شنبه علی اکبر ولایتی درباره سیاست‌های منطقه‌ای ایران پس از توافق جامع هسته‌ای است که وی بحث درباره تغییر احتمالی این سیاست‌ها را «فضاسازی» رسانه‌ها نامیده است