16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

گزارش‌های ضدونقیض از پایان روند انتقال اورانیوم غنی‌شده ایران به روسیه

خبرگزاری روسی تاس از قول منابع دیپلماتیک روسیه می گوید که کار خروج حدود 8 و نیم تن اورانیوم غنی شده ایران بر اساس برجام (توافق جامع اتمی با گروه 5+1) به پایان رسیده، اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این ادعا را تکذیب می کند.
تاس امروز هفتم دی (28 دسامبر) خبر داده که این میزان از اورانیوم غنی شده ایران از این کشور خارج و به روسیه صادر شده است. پیشتر اعلام شده بود اورانیوم غنی شده ایران از بندر بوشهر در جنوب ایران به مقصد روسیه بارگیری می شود.
در این حال حسین جابرانصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعای خبرگزاری تاس را تکذیب کرده و گفته است که “تنها فرآیند انتقال کیک زرد از روسیه به ایران تمام شده است”.
بر اساس توافق جامع اتمی میان ایران و گروه 5+1، ایران تعهد کرده بود که از میزان اورانیوم غنی شده خود بکاهد و در برابر صادرات 8 و نیم میلیون تن اورانیوم غنی شده، معادل 140 تن اورانیوم خام دریافت کند.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صدور اورانیوم غنی شده این کشور را ورود ایران به “کلوب فروشندگان خدمات غنی‌سازی اورانیوم در جهان” خوانده است.
ایران یک ماه پیش اعلام کرده بود که تمامی قراردادها با روسیه برای تبادل اورانیوم غنی شده با سنگ معدن اورانیوم امضا شده و پس از حل و فصل موضوع “ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران” (پی ام دی) که شرط آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بود، اجرایی خواهد شد. با حل و فصل نهایی این پرونده در اجلاس 15 دسامبر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، زمینه برای این تبادل فراهم شد.
خروج بخشی از ذخایر اورانیوم غنی شده ایران یکی از اقداماتی است که ایران برای رسیدن به “روز اجرای توافق برجام” و رفع تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل باید انجام دهد.
روز اجرای برجام روزی است که آژانس تأیید کند ایران تعهدات مقدماتی خود در مورد رآکتور آب سنگین اراک، کارخانه تولید آب سنگین، ظرفیت و سطح غنی سازی، تعداد سانتریفوژها و ذخایر اورانیوم را انجام داده است.
در این روز دستورات صادر شده اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد رفع تحریم ها عملی خواهد شد. مقام های ایرانی پیش بینی کرده اند که این روز حداکثر تا پایان ماه جاری خورشیدی (کمتر از 4هفته دیگر) باشد