16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

بازداشت دو فرد «مرتبط با ایران» در کنیا به ظن «طراحی حمله تروریستی»

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز در دو گزارش مستقل از نایروبی پایتخت کنیا نوشته‌اند که مقام‌های امنیتی این کشور، دو مظنون به «طراحی حملات تروریستی» را که متهم به ارتباط با ایران هستند، بازداشت کرده‌اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز شنبه هفتم آذر، به نقل از فرمانده پلیس کنیا، بازداشت‌شدگان را «دو تبعه کنیایی» معرفی کرد که «قصد حمله به اهدافی متعلق به کشورهای غربی را در کنیا داشته‌اند».
رئیس پلیس کنیا گفته است که بازداشت‌شدگان «به مساعدت نهادهای امنیتی ایران اعتراف کرده‌اند و اکنون در زندان پلیس هستند».
این گزارش بازداشت‌شدگان را ابوبکر صادق‌لو، 69ساله، و یاسین سامبای جمعه، 25ساله، معرفی کرده و می‌گوید آنها «روز شنبه به جاسوسی برای نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران اعتراف کرده‌اند».
فرمانده پلیس کنیا گفته است که صادق‌لو با استخدام یاسین جمعه، سفر او به ایران را برای آموزش، برنامه‌ریزی کرده است و یاسین جمعه، 19 نوامبر برابر با 28 آبان، هنگام بازگشت به کنیا بازداشت شده است.
با این حال در گزارشی مستقل، خبرگزاری رویترز به نقل از حساب توئیتر وزارت کشور کنیا، نوشت که «مقام‌های امنیتی کنیا، دو ایرانی که با نقشه انجام چند حمله تروریستی در نایروبی [پایتخت این کشور] بازداشت کرده‌اند».
این گزارش که به تأیید یک سخنگوی وزارت کشور کنیا رسیده، تأکید کرده که «این نقشه کشف و خنثی شده، و مظنونان در بازداشت هستند».
وزارت کشور کنیا، البته کمی بعد، ادعای ایرانی بودن بازداشت‌شدگان را اصلاح کرد و «ابوبکر صادق‌لو»، را یکی از «چهره‌های ارشد جامعه شیعیان نایروبی» و «یاسین سامبای جمعه» را از اهالی نایروبی، معرفی کرد.
رویترز همچنین از قول روزنامه کنیایی «دیلی نیشن»، نوشته است که این دو مرد قصد داشته‌اند به هتل‌هایی در نایروبی که محل رفت وآمد جهانگردان، دیپلمات‌ها و مدیران صنایع بوده، حمله کنند. این روزنامه خبر خود را از قول سربازرس پلیس، «جوزف بوین»، منتشر کرده است.
مقام‌های ایران تا لحظه تنظیم این گزارش واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

Leave a comment