16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

هفته چهاردهم لیگ برتر؛ تراکتور – استقلال؛ هیجان اضافه با قلعه‌نویی

رقابت تراکتور با استقلال در روز بازگشت امیر قلعه‌نویی به لیگ، تقابل دو مربی بحران‌زده در اصفهان، نبرد قعرنشینان در روز رسیدن دو پرسپولیس به هم در قم، از مهمترین اتفاقات روز اول هفته چهاردهم لیگ است.
به گزارش خبرنگار مهر، رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور بعد از ۱۳ روز تعطیلی بخاطر انجام اردوی آماده‌سازی تیم فوتبال امید ایران در ترکیه از فردا با برگزاری ۵ مسابقه آغاز می‌شود که تقابل استقلالی‌ها در تبریز و پرسپولیسی‌ها در قم و رویایی قعرنشینان در اهواز مهیج‌ترین دیدارهای روز نخست از هفته چهاردهم لیگ برتر است. در زیر به بررسی این دیدارها می‌پردازیم:
تراکتورسازی تبریز – استقلال تهران
تقابل این دو تیم تبریزی و تهران در این چند سال اخیر حواشی و هیجانات خاص خودش را داشته است، اما امروز با حضور دوباره قلعه‌نویی در تیم تراکتور، شرایط این بازی ویژه‌تر شده است. قلعه‌نویی که بعد از دوری کمتر از نیم فصل از لیگ، با یک تیم جدید یعنی تراکتورسازی باز هم قصد عرض اندام در فوتبال ایران را دارد، بازگشتش به این تیم تبریزی مصادف شده است با دو رویارویی مهم با استقلال؛ یکی در هفته چهاردهم لیگ برتر و دیگری مرحله نیمه نهایی جام حذفی.
موفق‌ترین مربی لیگ برتر که در ابتدای فصل سرمربی ملوان شد، اما به خاطر برخی مشکلات عطای این تیم را به لقایش بخشید و حتی حاضر نشد در هفته دوم آن تیم را مقابل استقلال همراهی کند، حالا مجبور است در یکی از دو بازی مهم یا هر دوی آنها برابر تیم سابقش قرار بگیرد و برای پیروزی تیم دیگری جز استقلال تلاش کند.
البته سرمربی فصل پیش استقلال که با استقبال نه چندان مناسب به تبریز آمد، آنهم با یک پیشینه ذهنی تقریبا منفی، برای اینکه بتواند شرایط بهتری را در تراکتورسازی به دست آورد، باید حریف روز یکشنبه‌اش را شکست دهد. این پیروزی اگر هواداران و مخالفان قلعه‌نویی را خوشحال نکند، حداقل مانع از انتقادات بیشترشان خواهد شد، اما تساوی شکست وضعیت بدتری را پیش روی این مربی قرار می‌دهد.
در کنار مباحث حاشیه‌ای این بازی که به بازگشت قلعه‌نویی به تبریز که همراه با واکنش‌های مثبت و منفی هواداران تراکتور بود و رویارویی این تیم با استقلال (تیم فصل قبلش)، این بازی از لحاظ امتیازی برای هر دو تیم بسیار مهم و حیثیتی است. تراکتورسازی که به لطف پیروزی هفته گذشته در زمین ملوان خودش را به رده نهم رساند، در صورت برد مقابل استقلال حداقل به جمع ۸ تیم نیمه بالای جدول می‌رسد، اما تساوی شکست این تیم را محکوم به باقی ماندن در نیمه پائینی جدول خواهد کرد.
در سوی دیگر میدان پرویز مظلومی و تیم آبی پوشش قرار دارد. این مربی که یک آلترناتیو و رقیب برای امیر قلعه‌نویی در استقلال بوده و هست، برای اینکه جایگاهش را بین هواداران تیم آبی‌پوش پایتخت محکمتر و محبوبیتش را بیشتر کند، چشم به پیروزی در این بازی بسته است. بردی که هم استقلال را صدرنشین نگه می‌دارد و هم از نظر کری خوانی به سود مظلومی است زیرا یک رقیب بزرگ را شکست داده است.
در این مسابقه که سیدمهدی رحمتی هم قصد دارد خیلی چیزها را به امیر قلعه‌نویی؛ عامل جدایی‌اش از استقلال ثابت کند، تساوی یا باخت یک اتفاق تلخ برای پرویز مظلومی و تیمش است زیرا ممکن است در فاصله یک هفته مانده به پایان نیم فصل، صدرنشینی را از آبی‌های پایتخت بگیرد.
یک نکته دیگر در این بازی خیلی جالب است و آن هم سپردن هدایت این مسابقه حساس به محسن قهرمانی. این تصمیم خیلی سختی بود که دپارتمان داوری گرفت زیرا هر سوت اشتباه این داور جنجالی در بازی جنجالی تبریز مطمئنا عواقب زیادی را به همراه خواهد داشت، زیرا که از این اشتباه به عنوان حربه ای جهت توجیه عملکرد تیم خود استفاده خواهند کرد.
فولاد خوزستان – نفت تهران
جدال دو تیم پایین جدول همیشه حساسیت‌های ویژه‌ای دارد، خصوصا اینکه این دو تیم جزو مدعیان قهرمانی و آسیایی شدن در فصل پیش است، اما امروز برای دور شدن از قعر جدول برابر هم صف آرایی می‌کنند. یک سوی میدان فولادی است که قهرمان دو فصل پیش لیگ ایران بوده و تا پایان هفته نهم لیگ در قعر جدول حضور داشت، اما به لطف ناکامی‌های استقلال و اهواز و خصوص پیروزی هفته پیش خود مقابل این تیم در دربی اهواز تا رده چهاردهم جدول بالا آمد.
فولادی‌ها در صورت پیروزی برابر نفت در این بازی که برد آن ۶ امتیازی است به فرار از مثلث قعرنشینان امیدوارتر خواهد شد، اما هر نتیجه دیگری حتی ممکن است باعث سقوط دوباره آنها در جدول شود.
حریف فولاد در این بازی نفت تهران است که فصل پیش در ثانیه های ایانی قهرمانی را از دست داد و امسال بسیار پرافت و خیز ظاهر شده و امروز در رده سیزدهم ایستاده. این تیم آخرین بار در هفته سیزدهم به پیروزی رسیده و هفته پیش با خوش شانسی مقابل پرسپولیس یک امتیاز گرفت، آنهم چند روز بعد از حذف شدن از جام حذفی مقابل استقلال. نفتی‌ها در این بازی سیدجلال حسینی، سانتور و عزتی نفرات اصلی خود را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارند ولی امیدوارند بتوانند در اهواز با کسب پیروزی تا حدودی به وضعیت خود در جدول لیگ سر و سامان داده و به آینده امیدوارتر شوند.
نکته جالب این بازی تقابل دو مربی موفق دو فصل گذشته لیگ برتر است. دراگان اسکوچیچ روزهای خوبی را در ملوان تجربه کرد و فصل پیش به فولاد آمد و با این تیم بحران زده نتایج خوبی گرفت، اما در این فصل نتوانست شایستگی‌هایش را به نمایش بگذارد. در سوی دیگر علیرضا منصوریانی قرار دارد که فصل پیش با نفت نتایج بسیاری خوب در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا گرفت و حالا امیدوارم که روزهای سخت خود را با نتایج بهتر به پایان برساند.
صبای قم – ملوان بندرانزلی
رویارویی علی دایی با حمید استیلی مهمترین اتفاق حاشیه ای این بازی است. مربیانی پرسپولیسی لیگ برتر که یکی تیمش را برای نزدیک شدن به صدر و دیگری جهت دور شدن از قعر به میدان می‌فرستد.
صبای قم میزبان این بازی است که به لطف نتایج خوب و خصوصا برد ارمند هفته پیش در زمین سیاه جامگان تا رده چهارم جدول بالا آمده است، برای کاهش اختلافش با ۳ تیم بالای سر خود، نیاز به این برد خانگی دارد، اما از دست دادن امتیاز ممکن است این تیم را تا رده هفتم هم پایین ببرد.
در سوی دیگر میدان تیم بحران زده مدیریتی و مالی یعنی ملوان به میدان می‌آید. این تیم بعد از شکست هفته پیش در خانه که دومین باخت متوالی‌اش در لیگ را رقم زد، تا رده دهم پایین آمد و برای بهتر شدن جایگاهش نیاز به یک برد خارج از خانه دارد. مطمئنا اگر این تیم در قم سومین باختش را تجربه کند، شاید حتی به جمع ۵ تیم پایین جدول اضافه شود و حمید استیلی آینده مبهم‌تری را در این تیم شمالی پیش‌رو خواهد داشت.
سپاهان اصفهان – راه‌آهن تهران
شکست در تبریز، کارنامه حضور ایگور استیماچ سرمربی جدید سپاهان را ضعیف‌تر کرد، زیرا از ۳ بازی ۲ برد و یک باخت به دست آورده است؛ اتفاقی که برای هواداران این تیم اصفهانی قابل قبول نیست.
سپاهانی‌ها که مدافع عنوان قهرمانی و یکی از مدعیان فتح جام و یا آسیایی شدن در این فصل هستند، به خاطر باخت هفته پیش تا رده هفتم جدول پایین آمدند و برای کاهش اختلافشان با ۶ تیم بالای جدول تنها به پیروزی خانگی چشم دوخته‌اند. نتیجه ای غیر از برد ممکن است باعث سقوط آنها به نیمه پایین جدول و افزایش انتقادات از سرمربی جدید کروات سپاهان شوند.
راه‌آهن میزبان این بازی که هفته پیش با تغییرات مدیرعاملی روبرو شد و علیرضا رحیمی که سابقه مدیریت در تیم سپاهان را هم داشت، از این باشگاه رفت این روزها از نظر نتیجه گیری شرایط خوبی ندارد. زیرا در ۵ هفته گذشته ۴ باخت و یک تساوی را به دست آوردند که ۳ شکست آن به صورت متوالی بوده است.
این تیم تهرانی اگر در این هفته امتیازی نگیرد، شاید به مثلث قعرنشینیان وارد شود و آینده سخت‌تری را پیش رو داشته باشد، به همین دلیل در اصفهان حتی نباید یک امتیاز هم از دست بدهد تا شاید شرایط بهتری را در جدول لیگ بدست آورد.
سایپا تهران – استقلال اهواز
رقابت تیم پنجم جدول با قعرنشین مطمئنا اتفاقات جالبی را در پی خواهد داشت. سایپا که هفته پیش از شکست مقابل استقلال گریخت و با همان یک امتیاز در رده پنجم باقی ماند، امیدوار است با پیروزی مقابل قعرنشین در پایان هفته چهاردهم جایگاه خود را ارتقاء دهد تا در پایان نیم فصل خود را به عنوان یکی از مدعیان آسیایی شدن مطرح کند.
تیم بحران زده اهوازی بعد از اینکه پیروزی در دربی اهواز را در ثانیه‌های پایانی با شکست عوض کرد، تا قعرنشینی‌اش در لیگ تثبیت شود، اما به فکر شگفتی‌سازی در تهران است. این تیم که یک بازی هم کمتر نسبت به دیگر تیم های قعرنشین انجام داده امیدوار است که در تهران به روزهای تلخ خود پایان دهد و آینده بهتری را برای خود رقم بزند. این اتفاق تنها با کسب سه امتیاز رخ می دهد، اما تساوی شکست، این تیم را همچنان قعرنشین نگه می دارد.
برنامه کامل دیدارهای هفته چهاردهم از رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:
یکشنبه – ۲۲ آذرماه
* تراکتورسازی تبریز – استقلال تهران، ساعت ۱۵، ورزشگاه تبریز
* فولاد خوزستان – نفت تهران، ساعت ۱۵، ورزشگاه غدیر
* سایپا‌ تهران – استقلال اهواز، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه پاس قوامین
* سپاهان اصفهان – راه‌آهن تهران، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه فولادشهر
* صبای قم – ملوان بندرانزلی، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاقم
دوشنبه – ۲۳ آذرماه
* سیاه جامگان مشهد – ذوب‌آهن اصفهان، ساعت ۱۴:۳۰، ورزشگاه ثامن مشهد
* استقلال خوزستان – پدیده مشهد، ساعت ۱۵، ورزشگاه غدیر اهواز
* پرسپولیس تهران – گسترش فولاد تبریز، ساعت ۱۶:۲۰، ورزشگاه آزادی