16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

انتقاد رسمی از صداوسیما به دلیل پخش اطلاعیه‌های «جعلی»

ستاد انتخابات ایران وابسته به وزارت کشور روز شنبه، اول اسفندماه، با انتشار اطلاعیه‌ای رسمی صداوسیمای جمهوری اسلامی را به پخش اطلاعیه‌های «مجعول» و «فاقد وجاهت قانونی» متهم کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات ایران، در این اطلاعیه از صداوسیما به دلیل پخش اطلاعیه‌هایی به نام این ستاد انتقاد کرد.
آقای مقیمی از جمله به اطلاعیه‌ای مبنی بر ممنوعیت استفاده از عکس و تمثال آیت‌الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای در عکس‌ها و تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اشاره کرده است.
وی گفت: «ستاد انتخابات کشور، هیچ نقشی در تهیه و صدور اطلاعیه‌ با فحوای پیش‌گفته را نداشته و انتساب چنین اطلاعیه‌هایی به ستاد انتخابات کشور فاقد وجاهت قانونی است.»
محمدحسین مقیمی با اشاره به ماده 25 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور را مأمور اجرای قانون انتخابات مجلس و مسئول حسن جریان انتخابات دانست.
وی افزود: «به استناد ماده 23 این قانون، وزارت کشور موظف شده است در طول برگزاری انتخابات، با توجه به وظایفی که برعهده دارد، مطالب مربوط را به اطلاع مردم برساند؛ لذا بدیهی است صدور هرگونه اطلاعیه رسمی مرتبط با امر انتخابات، باید از طریق ستاد انتخابات کشور انجام شود.»
صداوسیما و رسانه‌های وابسته به آن از جمله وب‌سایت روزنامه جام جم روز پنج‌شنبه، 29 بهمن، اطلاعیه‌ای را به نقل از «کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات تهران» منتشر کردند که در آن اعلام شده بود استفاده از تصاویر آیت‌الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای «در تبلیغات ممنوع است».
از این تصاویر در پوسترهایی متعلق به ستاد اکبر هاشمی رفسنجانی استفاده شده بود و همین ستاد اعلام کرد که این پوسترها روز 22 بهمن از خیابان‌ها جمع شده است.
یک روز پس از انتشار اطلاعیه صداوسیما، شهاب‌الدین چاوشی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران، اعلام کرد که استفاده از تصاویر رهبر پیشین و فعلی جمهوری اسلامی در تبلیغات انتخاباتی «هیچ منعی ندارد».
حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور، نیز روز جمعه تاکید کرد که استفاده از تصاویر این دو نفر در تبلیغات انتخابات ممنوع نیست.
در همین زمینه محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات ایران، روز شنبه همچنین از صداوسیما خواست که اطلاعیه‌های رسمی ستاد انتخابات کشور را تنها با امضای وی یا دبیر انتخابات کشور، از شبکه‌های سراسری پخش کنند.
وی تأکید کرده است که تنها این دسته از اطلاعیه‌های ستاد انتخابات کشور «قابلیت پخش دارند».
محمدحسین مقیمی اطلاعیه‌های ستاد انتخابات استان‌ها را نیز تنها با امضای استاندار یا رئیس ستاد انتخابات استان، رسمی و دارای «وجاهت قانونی» دانست.