16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

گزارش تازه از سقوط پرواز مسافربری در اوکراین: موشک روسی، عامل سقوط

بر اساس گزارش هیئت ارزیابی ایمنی هلند از علل سقوط پرواز ام‌اچ 17 بر فراز اوکراین، این هواپیما در اثر اصابت یک فروند موشک بوک ساخت روسیه در شرق اوکراین سقوط کرده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس قوانین بین‌المللی مربوط به سقوط هواپیماهای مسافربری، این هیئت حق و اختیار متهم کردن فرد حقوقی یا حقیقی را ندارد، و به همین دلیل در گزارش تازه نیز نامی از عوامل این حادثه نیامده است.
با این حال نخست وزیر اوکراین روز سه‌شنبه، 21 مهرماه، تنها ساعتی پیش از انتشار رسمی گزارش هلندی‌ها، بار دیگر نیروهای امنیتی روسیه را مسئول سقوط این هواپیما معرفی کرد.
به گفته این مقام بلندپایه اوکراینی، «جدایی‌طلبان مست» اوکراین در شرق این کشور دانش و توانایی استفاده از موشک روسی بوک را ندارند.
این در حالی است که روسیه همچون گذشته این اتهام را رد کرده و حتی روز سه‌شنبه درباره نوع موشکی که سقوط این هواپیما را در پی داشت ابراز شک و تردید کرد.
گزارش تازه هیئت هلندی در حالی منتشر شده است که یک سال و اندی از زمان سقوط هواپیمای ام‌اچ17 که بیشتر مسافران آن هلندی بودند می‌گذرد.
در اثر سقوط این هواپیما که در تیرماه سال 1393 رخ داد، تمامی 298 سرنشین پرواز ام‌اچ 17 متعلق به خط هواپیمایی مالزی جان خود را از دست دادند.
در گزارش تازه هیئت ایمنی هلند آمده است که پرواز ام‌اچ 17 «در نتیجه انفجار یک کلاهک سقوط کرد که به سمت چپ هواپیما و نزدیک به نوک آن اصابت کرده بود».
در این گزارش این کلاهک از نوع موشکی توصیف شده است که «بر سامانه موشکی زمین‌به‌هوای بوک» سوار می‌شود.