16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

رویترز: دست کم 2070 نفر در حادثه «منا» در عربستان کشته شده اند

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه 29اکتبر اعلام کرده است که برخلاف آمار ارائه شده توسط مقام‌های عربستان سعودی درباره تلفات حادثه منا، براساس آمار جمع اوری شده توسط این خبرگزاری دست کم 2070نفر در این حادثه کشته شده اند.
روز پنجشنبه دوم مهر در جریان اجرای بخشی از مناسک حج در «منا» صد‌ها زائر از ملیت‌های مختلف زیر دست‌وپا کشته شدند.عربستان سعودی پیشتر اعلام کرده بود که در این حادثه 769 نفر کشته و 934 زخمی شده اند.
رویترز می گوید،آمار ارائه شده توسط این خبرگزاری براساس اطلاعات ارائه شده توسط مقام‌های دولتی و مذهبی و گزارش‌های رسانه‌ای محلی ده‌ها کشوری که شهروندانشان در این حادثه کشته شده اند، محاسبه شده است.
به گزارش رویترز، حادثه اخیر در منا باعث انتقاد‌های فراوانی نسبت به نحوه مدیریت مراسم حج توسط عربستان سعودی شده است.
عربستان با انجام تحقیق مستقل در خصوص حادثه منا مخالفت کرده است و سخنگوی وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده است، گزارش دولت عربستان از حادثه منا به زودی منتشر خواهد شد.
به گزارش رویترز،‌سخنگوی وزارت بهداشت عربستان گفته است:«گزارش کمیته تحقیق به زدوی و پس ازپایان بررسی‌ها و تحقیقات اعلام می شود.»
این در حالی است که ایران می گوید، 465شهروند این کشور در حادثه منا زیر دست و پا کشته شده اند. این کشور اخیر اعلام کرده است که هنوز وضعیت « 36 مفقود»ایرانی حادثه منا روشن نیست.
به گزارش رویترز 127 شهروند اندونزی، 116 هندی و 99 پاکستانی نیز در این حادثه کشته شده اند.
پیشتر رئیس سازمان حج ایران و با استناد به اظهارات مقامات سعودی، گفته بود که بیش از 5 هزار نفر از جان‌باختگان حادثه منا، در شهر مکه دفن شده‌اند.
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران، روز یکشنبه 26 مهر و‌ پس از بازگشت از عربستان سعودی آمار جدیدی از قربانیان حادثه منا ارائه داد.
حادثه «منا» و مساله کشته و مفقودان ایرانی باعث تنش ها بین تهران و ریاض شده است.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هشتم مهرماه، مقام‌های عربستان سعودی را یکبار دیگر به کوتاهی در انجام مسئولیت‌های خود متهم و تهدید کرده بود که اگر قرار باشد ایران واکنش نشان دهد، این واکنش خشن و سخت خواهد بود