16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

معاون وزیر خارجه ایران خبر داد: احتمال بازداشت 116 زائر در عربستان

در تازه‌ترین اظهارنظرهای مقامات ایرانی، از وجود 116 زائر ایرانی مفقود شده پس از حادثه مرگبار منا در مکه خبر داده شده که مشخص نیست جان خود را از دست داده‌اند و یا این که به گفته معاون وزیر امور خارجه، “در جایی بازداشت هستند”.
حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و کنسولی وزیر امور خارجه روز سه‌شنبه 14 مهر اعلام کرد “تکلیف” حدود 116 زائر ایرانی همچنان نامشخص است: “ما در حال حاضر نمی‌دانیم که این عزیزان به رحمت ایزدی پیوسته‌اند و یا اینکه در جایی بازداشت هستند تا جنازه آنها برنگردد نمی‌توانیم نفیاً و اثباتاً در این مورد صحبت کنیم.”
او که در مراسم تشییع حسن حسینی مقدم، سرکنسول ایران در مرز ترکمنستان و از جان‌باختگان فاجعه منا حضور داشت، احمد فهیما معاون اداری تشریفات وزارت امور خارجه و غضنفر رکن‌آبادی سفیر پیشین ایران در لبنان را جزو مفقود شدگان دانست.
رئیس سازمان حج و زیارت نیز با تایید مفقود بودن 116 زائر ایرانی اعلام کرد که شناسایی پیکرهای جان‌باختگان ایرانی در میان بیش از سه هزار پیکر منتقل شده از بیست کانتینر به سردخانه “معیصم” مکه همچنان ادامه دارد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا تا صبح روز سه‌شنبه حدود 305 پیکر در سه مرحله به ایران منتقل شده است.
پیش از این سازمان حج و زیارت ایران با انتشار لیست نهایی زائران جان باخته ایرانی در حادثه مکه که نام چهار دیپلمات ایرانی نیز در میان آنها دیده می‌شد، رقم نهایی کشته‌شدگان را464 نفر اعلام کرده بود.