16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

«قایق ایرانی حامل سلاح نزدیک مرز یمن توقیف شد»

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از توقیف یک قایق ایرانی خبر دادند که ظاهرا برای شبه‌نظامیان مخالف دولت یمن جنگ‌افزار حمل می‌کرده است. جمهوری اسلامی به آموزش و تجهیز شورشیان یمن متهم می‌شود.
تصویری که “خبرگزاری رسمی عربستان سعودی” از قایق توقیف شده منتشر کرده است
ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی که علیه شورشیان یمن می‌جنگد چهارشنبه، هشتم مهرماه با انتشار بیانیه‌ای جمهوری اسلامی را به تلاش برای تجهیز شبه‌نظامیان حوثی متهم کرد.
خبرگزاری رویترز از دبی و خبرگزاری فرانسه از ریاض به نقل از این بیانیه گزارش داده‌اند، نیروهای ائتلاف شنبه این هفته قایقی را توقیف کرده‌اند که حامل سلاح به مقصد یمن بوده است.
مطابق این بیانیه اسناد به دست آمده در این قایق که 14سرنشین ایرانی داشته نشان می‌دهد که مالک آن یک شرکت دولتی ایران است.
اتهام جدید علیه ایران
به گزارش خبرگزاری فرانسه قایق یادشده در دریای عمان و نزدیکی مرز یمن توقیف شده و حامل یک موشک‌انداز و مقداری تجهیزات جنگی بوده است.
حوثی‌ها از شیعیان زیدی یمن هستند که علیه عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور و حامیانش مبارزه می‌کنند. جمهوری اسلامی از شورشیان یمنی آشکارا حمایت می‌کند اما تجهیز و آموزش آنها را همواره تکذیب کرده است.
از سال گذشته که نیروهای ائتلاف سرکوب شورشیان یمن را آغاز کردند روابط تهران و ریاض از گذشته تیره‌تر شد. پس از کشته شدن شمار زیادی از زائران مراسم حج در منا مناقشه ایران و عربستان شدت گرفته است.
پس از سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل و ابراز آمادگی ایران برای کمک به برقراری صلح در یمن و سوریه، وزیر خارجه عربستان به شدت از او انتقاد کرد.
عادل الجبیر در گفت‌وگو با شبکه‌ی تلویزیونی “العربیه” ایران را متهم کرد که “شریک کودتای حوثی‌ها در یمن” و “عامل اصلی ویرانی سوریه” است