16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

شمخانی: جمهوریخواهان پیام دادند، زندانیان را تا انتخابات آمریکا آزاد نکنید

دریابان پاسدار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز پنج‌شنبه 22 بهمن در شهر یزد با اشاره به ماجرای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا گفت: «رقبای جمهوری‌خواه دولت آمریکا پیام دادند که آنها را آزاد نکنید، اما ما بر اساس اراده خود عمل کردیم».
به گزارش خبرگزاری فارس، نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است جمهوری‌خواهان آمریکا که او آنها را «مدعی انسان‌دوستی و حقوق بشر» نامید، از ایران درخواست کرده بودند که آزادی زندانیان ایرانی- آمریکایی تا زمان انتخابات آمریکا به تاخیر بیفتد.
آقای شمخانی اشاره نکرده که این پیام از چه کانالی و چگونه به مقام‌های ایرانی فرستاده شده است.
مقام‌های آمریکایی یا جمهوریخواهان این کشور هنوز به اظهارات آقای شمخانی واکنش نشان نداده‌اند.
سخنان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، درباره خواست جمهوری‌خواهان آمریکایی مبنی بر آزاد نکردن زندانیان تا زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا یادآور تحلیل‌هایی درباره بحران گروگان‌گیری سفارت ایالات متحده در تهران در آبان سال 58 است.
شماری از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تاخیر در آزادی دیپلمات‌ها و کارکنان به گروگان گرفته شده سفارت آمریکا در تهران زمینه شکست جیمی کارتر، رییس‌جمهوری دمکرات آمریکا در دور دوم رقابت‌های انتخاباتی را فراهم کرد تا رقیب جمهوری‌خواه او رونالد ریگان بتواند با مانور تبلیغاتی درباره موضوع گروگان‌گیری در تهران، به کاخ سفید راه یابد.
بحران گروگان‌گیری سفارت آمریکا در تهران که از سوی رهبران جمهوری اسلامی به‌ عنوان «انقلاب دوم» و «تسخیر لانه جاسوسی آمریکا» یاد می‌شود، در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» نام‌گذاری شده است.
روز سیزدهم آبان سال 1358 شماری از دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» با ورود به سفارت آمریکا و تصرف این مکان، 66تن از کارکنان و دیپلمات‌های سفارت آمریکا را بازداشت کردند.
در نهایت پس از آزادی شماری از کارکنان بازداشت‌شده سفارت آمریکا در تهران، 52 تن از دیپلمات‌ها و کارکنان آمریکایی به مدت 4444روز در تهران گروگان گرفته شدند تا اینکه سرانجام پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که پیروزی نامزد جمهوری‌خواهان در برابر رییس‌جمهوری دمکرات وقت را به همراه داشت، آزاد شدند